Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Taliban’dan ABD’ye doğrudan görüşme çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afgan Talibanı aylar süren saldırılarından sonra, Afganistan’da barışçıl çözümlere ulaşmak amacıyla ABD’ye doğrudan görüşme çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın güçlendirilen askeri stratejisini açıklamasına karşılık olarak Taliban ve DEAŞ son aylarda güvenlik güçlerine ve kırsal bölgelere yönelik saldırılarını artırdı.

Taliban pazartesi günü yayınladığı bildiride, “ABD’li yetkililere Afganistan çıkmazına barışçı çözümü İslam Emirliği Siyasi Ofisiyle doğrudan görüşmeleri çağırısı yapıyoruz” dendi.
Görüşmelerde Afganistan hükümetinin de yer almasında ısrarcı olan ABD’li yetkililerden yanıt gelmedi.

Taliban’ın bu çağrısı Kabil’de terör ve çatışma ile mücadele stratejilerinin ele almak için 25 ülkeden temsilcinin katılacağı bölgesel barış konferansının 2. tur görüşmelerinden bir gün önce yapıldı.

Taliban, ABD halkına ve Kongresine Şubat ayının başında direnişçilerin görüşmelere hazır olabileceğini işaret eden bir mektup yayınlamıştı.

Afganistan’da yabancı birliklerin çekilmesinden önce görüşmelere başlamayı birçok kez reddeden isyancı hareket alışılmışın dışında bir hareketle müzakerelere açık görünüyor.

Washington’un saldırıları arttı

ABD Başkanı Trump geçtiğimiz Ağustos ayında yeni Afganistan stratejisini açıklayarak, ülkedeki ABD askeri varlığının, gerilimler devam ettiği sürece bulunacağını bildirmiş. Bu stratejiden sonra Washington Taliban’a yönelik saldırılarını arttırdı.

Trump, Taliban ile görüşmelerde bulunmayacağını açıklamıştı

Trump Ocak ayında, Kabil’deki bir dizi saldırı sonrasında Taliban ile görüşmelerde bulunmayacağını açıklamıştı. Kabil’de Intercontinental Oteli’ne yapılan saldırı, ambulansa konulan bir bombanın patlaması ve askeri bir üsse yapılan saldırılarda toplam 130 kişi hayatını kaybetmişti.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani “Kabil konferansında Taliban ve Pakistan için kapsamlı bir barış planı sunacağız” dedi. Konferans geçen yıl Haziran ayında yapılan toplantı sonrasında düzenlendi.