Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Taliban’dan Afganistan genel seçimlerini engelleme tehdidi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İslamabad: Cemal İsmail/Şarku’l Avsat

Taliban Hareketi, 20 Ekim’de Afganistan’da yapılması kararlaştırılan parlamento seçimlerini engelleme tehdidinde bulundu.

Taliban tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Afganistan’daki ABD işgalinin gölgesinde genel seçimlerin gerçekleştirilmemesi için adaylara seçimlerden çekilmeleri” çağrısı yapıldı.

Açıklamada, “17 yıllık ABD işgalinin ortasında yapılan seçimlerin, Afganistan’daki toplumsal ve mali yolsuzluğu artırdığı ve ülkeyi, işgal öncesinde hakim olan mezhepçi ve ırkçı bölünmelere ve huzursuzluğa sürüklediği” vurgulandı.

Taliban yaptığı açıklamada, “tüm unsurlarından seçimlerin yapılmasını engellemek için ellerinden geleni yapmalarını” istedi. Ayrıca “Taliban’ın Afganistan topraklarının yaklaşık yüzde 70’ini kontrol ettiği göz önüne alındığında oylamanın sadece kent merkezlerinde olacağı” belirtildi. Aynı şekilde açıklamada, unsurlara Afganistan’daki yasama seçimleri sırasında güvenlik güçlerini hedef alma çağrısı yapıldı.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve ABD güçlerinin, Afganistan’daki durumun kademeli olarak iyileştiğini resmetmek, ancak ABD Başkanı Donald Trump’ın hedeflerine hizmet etmek için bu seçimleri gerçekleştirmeye çalıştığı” vurgulandı.

Taliban yaptığı açıklamada, unsurlarından hedef alınan tüm alanlarda sivillerin hayatlarına dikkat edilmesini de talep etti. Ancak hareket, adaylık, güvenlik desteği veya kampanyalar yoluyla seçimlerin başarılı olmasına yardım etmeye çalışan herkesin hedef alınması çağrısında bulundu. Açıklamada, “Tüm savaşçıların seçimleri engellemek ve Afganistan halkına karşı ABD komplosunu durdurmak için hiçbir taşın yerinden kalkmaması amacıyla çalışması gerekiyor” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, “Bu zorlu seçimlerin işgalcilerine ve mühendislerine, Afganistan’daki çatışmanın tek olası çözümünün, Afganistan’daki yabancı birliklerin geri çekilmesi, Afgan halkına egemenliklerinin ve meşru yasama haklarının geri verilmesi olduğunu söylüyoruz. Bu talepleri görmezden gelen herkes, Afganistan halkının istediklerini elde etmemesi için aldatıcı propagandalar yürüterek insanların duygularıyla oynuyor” denildi.

Afganistan ulusal birlik hükümetinin anlaşmasına göre, milletvekili ve il meclisi seçiminin 2015 yılında yapılması gerekiyordu ancak söz konusu seçimler devlet başkanının özel kararıyla ertelenmişti.

Afganistan’da şiddet zirveye ulaştı

Öte yandan Afganistan’daki Birleşmiş Milletler (BM) misyonu tarafından geçtiğimiz Pazar günü yayınlanan bir rapora göre, Afganistan’da bombalı saldırılar “maksimum seviyeye” ulaşırken, çok sayıda sivil de öldü ve yaralandı.

BM Afganistan Yardım Misyonu (UNAMA), 1 Ocak ve 30 Eylül arasında yaşanan patlamalarda, bin 65 sivilin yaşamını yitirdiğini ve 2 bin 569 sivilin de yaralandığını duyurdu.

Bu çerçevede söz konusu sayılar, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21’lik bir artış gösterirken, sadece intihar eylemlerinin neden olduğu yaralanmaların da yüzde 46 oranında arttığı vurgulandı. UNAMA, Afganların olası bir saldırı korkusuyla yaşadığını ve bu durumun da normal yaşama adapte olma kabiliyetlerini ciddi şekilde sınırlandırdığını açıkladı.

Aynı şekilde Afganistan hükümeti, Taliban kuvvetlerinin başkent Kabil’in batısında bulunan Vardak Vilayeti’ndeki Seyyedabad kasabasına yönelik saldırısı sonrasında bir polis şefinin öldüğünü duyurdu. Vardak Vilayeti Vali Sözcüsü Abdurrahman Manğal, Seyyedabad kasabasının dört eksende saldırıya maruz kaldığını, saldırılarda polis şefi Nazar Ab Şah Haşimi ve 6 polis memurunun yaşamını yitirdiğini ve 4 memurun da yaralandığını açıkladı. Taliban ise yaptığı açıklamada, başkent Kabil’in yakınlarını kontrol etmeye çalıştığı, böylece kuvvetlerinin başkente ilerlemesinin kolaylaşacağını ve Kabil ya da güneybatısındaki alanlardaki güvenlik güçlerinin tedarik yollarını kesebileceklerini vurguladı. Taliban tarafından yapılan açıklamaya göre, Seyyedabad kabasına yönelik saldırıda 35 Afgan kuvveti öldürüldü ve onlarcası da yaralandı. Açıklama ayrıca, bölgede 10 kuvvetin de ele geçirildiği ifade edildi.

Taliban unsurları, Argistan vilayetindeki iki güvenlik merkezinin kontrolünü ele geçirdiklerini ve Afganistan’ın güneyindeki Kandehar şehrinde 20 Afgan kuvvetin öldürüldüğünü belirtti. Aynı şekilde Beğlan’ın merkezi şehri olan Pul-i Humri’de güvenlik güçlerine düzenlenen bir saldırıda 6 askerin öldürüldüğü aktarıldı.

Şarku’l Avsat’ın ulaştığı bilgilere göre, Afganistan’ın doğusundaki Paktiya vilayetinde düzenlenen bir başka saldırının ardından Afgan kuvvetleri ve Taliban unsurları arasında çatışmalar patlak verdi. Taliban tarafından yapılan açıklamada, Paktiya’daki Gerda Çeri bölgesinde 2 saatten daha uzun süren çatışmalarda 10 Afgan kuvvetinin öldürüldüğü ve 5 kişinin de yaralandığı ifade edildi. Aynı şekilde Paktiya’daki Caci Aryub bölgesinde de patlak veren çatışmalar sırasında 3 Afgan kuvvetin öldürüldüğü ve Zermat bölgesinde de 4 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Öte yandan Taliban unsurları, Afganistan parlamento seçimlerinin yaklaşmasıyla birlikte birçok vilayetteki güvenlik merkezlerine saldırılarının dozunu artırdı. Bu bağlamda Gazne Vilayeti’ndeki Karabağ kasabasında yaşanan çatışmalarda 5 askerin öldüğü, 6 askerin de yaralandığı belirtildi. Taliban tarafından yapılan açıklamaya göre, Taliban unsurları bir füze aracılığıyla 2 zırhlı aracı imha etti. Gazne’deki bir başka saldırıda da 2 asker yaşamını yitirirken, güvenlik güçlerinin mevzilerine yönelik saldırılarda da 12 asker yaralandı. Açıklamada, Dayak bölgesinde de 2 askeri aracın ve 3 tankın imha edildiği aktarıldı. Taliban ayrıca, hükümet ve ABD güçlerini, Paktiya’da 9 kişinin ölmesine ve 25 kişinin yaralanmasına yol açan hava saldırılarında sivilleri hedef almakla suçladı.

Diğer taraftan batı medyasının ABD’li yetkililerden aktardığına göre, ABD kuvvetleri geçtiğimiz hafta Kandehar’da bulunan Taliban hareketinin mevzilerini bombalamak için en pahalı avcı uçaklarından biri olan F-35 kullanmaya başladı.