Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Taliban’ın Afganistan’da düzenlediği saldırıda 10 güvenlik görevlisi öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afgan yerel yetkililer dün yaptığı açıklamada Taliban’ın Ferah Valiliği’nin batısındaki bölge merkezine yaptığı saldırı sonucunda güvenlik güçlerinden 10 kişinin öldüğünü 5 kişinin ise yaralandığını bildirdi. Bölge Meclisi üyesi Ferid Ahmet Bahtavar, dün gece Afgan güvenlik güçleri ve silahlı kuvvetler arasındaki şiddetli çatışmalar sonrasında polis merkezinin ve bölge valiliğinin Taliban’ın eline geçtiğini bildirdi.

Bahtavar, gece yarısı başlayan çatışmalarda yaklaşık 300 Taliban militanının olduğunu ve 15 Afgan güvenlik görevlisinin etkisiz hale getirildiğini belirterek bazı güvenlik güçlerinin akıbeti hakkında bilgiye ulaşamadıklarını ifade etti.

Yerel televizyon kanalı ITV, Taliban’ın düzenlediği saldırıda en az 10 polis memurunun öldürüldüğünü bildirdi. Bölge Meclisi üyesi Cemila Amini ise 4 polis şefinin yaralandığını ve Afgan ordusunun bulunduğu bölgenin kuzeyinde şiddetli çatışmaların devam ettiğini söyledi.

Saldırı, Taliban’ın birkaç gün önce aynı bölgeye düzenlediği ve 10’u polisten ve 8’i Afgan Özel Kuvvetleri’nden olmak üzere 18 Afgan güvenlik personelinin öldüğü saldırının ardından geldi.

Yerel bir yetkili, cumartesi günü yaptığı açıklamada Taliban tarafından fırlatıldığı tahmin edilen bir roketin Nangarhar vilayetindeki bir araca isabet etmesi sonucu 3’ü çocuk ve 2’si kadın 7 sivilin öldüğünü bildirdi.

Nangarhar vilayeti sözcüsü Atallah Huciyani dün gece bir Taliban militanının Bati Kot bölgesinde bir aracın önünü kesmeye çalıştığını, aracın durmaması üzerine pusuda bekleyen diğer Taliban militanlarının araca füze fırlattığını açıkladı. Huciyani, araç içindeki tüm sivillerin öldüğünü aktardı. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, ise saldırıları reddetti. DPA’nın haberine göre saldırıyı DEAŞ üstlendi. Taliban’ın genellikle Afgan hükümetinin üyelerine, kontrol noktalarına ya da uluslararası örgütlerin kontrolü altındaki bölgelere saldırı düzenlediğine işaret edildi.