Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Taliban’ın babası’ Molla Samiul Hak, Pakistan’da öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Taliban’ın manevi babası olarak bilinen Pakistanlı din adamı Molla Samiul Hak, Cuma günü Pakistan’da öldürüldü.

Pakistan İçişleri Bakanlığı, Samiul Hak’ın öldürüldüğünü doğrularken, Samiul Hak’ın yardımcısı Yusuf Şah, kimliği belirlenemeyen silahlı kişilerin Pakistan’ın kuzeybatısında bulunan İslami bir okulu yöneten Molla Hak’ı öldürdüğünü açıkladı. Hak, Afgan hükümeti ve Taliban arasındaki görüşmelerde potansiyel arabulucu olarak görülüyordu.

Hak’ın öldürülmesine ilişkin, saldırı sırasında koruması ya da şoförünün yanında bulunmaması nedeniyle kafalarda çeşitli soru işaretleri bulunuyor. Şah yaptığı ilk açıklamada, Hak’ın silahla vurulduğunu söylemişti. Hak’ın oğlu Muhammed Bilal, Reuters’a verdiği demeçte, “İslamabad’daki evinde bıçaklanmış ve silahla vurulmuş olarak bulundu. Saldırganlar evine girdiğinde önce bıçakladı sonra silahla vurdu” dedi.

Samiul Hak, Afgan sınırına yakın Pakistan’ın Hayber-Pahtunhva eyaletinde bulunan Daru’l Ulum Hakkaniye Medresesi’ni yönetti. 1980’lerde öğrenci olan Molla, sınıf arkadaşlarıyla birlikte Sovyetlere karşı savaşmak için Afganistan’a gitti ve Taliban’ı kurdu.

Hak’ın ailesinden biri yaptığı açıklamada, “Afgan hükümeti ona bir heyet göndererek, Taliban’ı müzakere masasına oturmasına ikna etmesi için yardım istedi. Müzakere yeri olarak okulunu önerdi” dedi.

Taliban sözcüsü Zabihullah, “Afgan halkı Samiul Hak’ın hizmetlerini asla unutmayacak” diyerek onu öldürenleri ‘İslam düşmanları’ olarak nitelendirdi.