Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tanzanya Devlet Başkanı maaşını açıkladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tanzanya Devlet Başkanı John Pombe Joseph Magufuli maaşının, 9 milyon Tanzanya şilini (4 bin dolar) olduğunu açıkladı. Magufuli, en az ücret alan Afrika liderlerinden biri. Magufuli, çokça eleştirilen ve kamu harcamalarını azaltma önlemlerine dayanan bir politika izlemektedir.

Başkan yerel yetkililere yaptığı konuşmada, kıdemli hükümet görevlilerinin maaşlarını 15 milyon şiliniye (6 bin 700 dolar) düşürüldüğünü açıklayarak “İsterlerse işlerini bırakabilirler” dedi. Bazı yerel yetkililerin maaşlarını artırmaya yönelik isteklerini reddettiğini belirten Magufuli, “Birçok vatandaş su, sağlık ve elektrik sıkıntısından muzdaripken bunu yapamazsınız” ifadelerini kullandı.

Kamu harcamalarına kısıtlama

Buldozer lakaplı Magufuli, 2015’te başkanlığa gelmesinden bu yana yetkililerin yurtdışına çıkması gibi hükümet harcamalarına kısıtlama getirdi.

Magufuli’inin maaşı diğer Afrika liderlerinin maaşına göre oldukça düşük. Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta aylık 14 bin dolar maaş alırken, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma ise ayda yaklaşık 20 bin dolar kazanıyor.