Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tarık Zümer’e yeni bir DEAŞ suçlaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Zümer’e, DEAŞ terör örgütüne bağlı Sina Vilayeti adlı terör örgütüne finans sağlama suçlaması yöneltildi. 59 yaşındaki Zümer, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır tarafından ilan edilen terör listesinde bulunuyor.

Konuya ilişkin olarak, sosyal medya platformu Facebook’taki kişisel hesabı aracılığıyla bir açıklama yayınlanan Tarık Zümer ise “DEAŞ terör örgütünden herhangi bir kişiyi kesinlikle tanımıyorum. Bu örgüte üye herhangi biriyle daha önce görüşmedim” ifadelerini kullandı.

Zümer, gıyaben yargılanıyor

Zümer, 739 şüphelinin yargılandığı davada, Mısır tarafından terör örgütü olarak nitelenen İhvan-ı Müslimin Cemaati üyelerine, Kahire’nin doğusundaki Rabia meydanında sürdürdükleri isyan hareketi esnasında silah toplamak suçlamasıyla gıyaben yargılanıyor.

Mısır mahkemesi, iki gün önce Zümer ve 319 kişiyi “İkinci Sina Vilayeti Davası” olarak bilinen dava kapsamında, teröristler listesine eklemişti.

Sina’da terör saldırıları yoğun yaşanıyor

Mısır’ın kuzeydoğusundaki Sina Yarımadası bölgesi, son yıllarda birçok terör örgütünün faaliyetlerine sahne oluyor. Bölgedeki terör gruplarının başında, 2014 yılında DEAŞ terör örgütüne biat ederek “Sina Vilayeti” adını alan “Ensar Beyt-i Makdis” adlı terör örgütü geliyor. Zümer ve birçok kişi, Sina Yarımadası’nda meydana gelen Mısır ordu güçlerine saldırı, devletle ilişkisi olmakla suçladıkları vatandaşları kaçırma ve el-Ariş kentinde Mısır polisine tuzak kurma gibi suçlara yardım etmekten sorumlu tutuluyor.

Mısır Ceza Mahkemesi, aralarında Zümer’in de bulunduğu birçok kişi hakkında, DEAŞ terör örgütünün şeriat uygulamayan devlet yönetimine karşı isyan fikrini desteklemek, polis ve asker kanı dökmeyi meşru görmek ve Hristiyanları öldürerek mallarına el koymayı teşvik etmek gibi suçlamalar yöneltiyor. Mahkeme, soruşturma kapsamında yakalanan bazı şüphelilerin isimlerini yayınladı.

Sina Yarımadası’nda operasyonlar devam ediyor

Öte yandan, Mısır ordusu, Sina Yarımadası’ndaki terör unsurlarını etkisiz hale getirmek için başlattığı askeri operasyonlarını sürdürürken, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Kasım ayında, ordu ve polis güçlerine Sina Yarımadasını teröristlerden temizleme talimatı vermişti.