Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tartışmalı kitap: Ateş ve Öfke | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

“Ateş ve Öfke: Trump’ın Beyaz Sarayı’nın İçinden” adlı kitap Donald Trump’ın ilk başkanlık yılının ardından piyasaya sürüldü ve büyük ses getirdi. ABD’li gazeteci Michael Wolff tarafından kaleme alınan kitap Trump ve ailesi ile Beyaz Saray koridorlarında yaşananları konu alıyor.

Wolff, cuma günü yayınlanan kitap için 200’den fazla kişiyle görüştüğünü belirtti. Henry Holt Yayınevi tarafından basılan ve piyasaya sürülen kitap 336 sayfa. Kitapta Wolff’un Beyaz Saray’da şahit olduklarının yanı sıra Trump’un üst düzey çalışanlar ile yaptığı konuşmalara da yer veriyor.

Bannon krizi ve özrü

Ağustos ayında görevinden alınan Trump’ın eski başdanışmanı Steve Bannon, Trump’ın oğlunu ve damadı Jared Kushner’i haziran 2016’daki Başkanlık seçim kampanyası sırasında Rus yetkililerle Trump Tower’da toplantı düzenlediğini açıklamıştı. Ardından bunu ‘vatana ihanet’ olarak nitelendirilmişti.

Bannon, toplantıda bir Rus avukat tarafından Demokrat kanadın Başkan adayı Hillary Clinton’ın itibarını zayıflatacak bilgi sunmayı önerdiğini ve FBI ‘ya derhal haber verilmesi gerektiğini söyledi. Wolff kitabında ayrıca Ivanka Trump’ın ilk kadın Başkan olmak için kocası Jared Kushner ile plan yaptığını da iddia etti.

Fransız Basın Ajansı AFP’ye göre Bannon kitapta Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’in 2016 seçimlerine Rus müdahalesi olup olmadığına dair soruşturmada kara para aklama üzerinde duracağını aktardı.

ABD Başkanı Trump, Bannon’ın suçlamalarına “Steve Bannon’un benimle veya başkanlığımla hiçbir ilgisi yok. Kovulduğunda yalnızca işini değil, aklını da kaybetti” sözleri ile karşılık verdi.

Bannon da pazar günü açıklamalarından geri adım attı. New York Post’a yaptığı açıklamada Trump’ın oğlu ile ilgili olarak “Babasına ve onun ülkeyi değiştiren ajandasına olan desteğinden hiç vazgeçmedi. O iyi bir adam ve iyi bir vatansever” ifadesini kullandı.

Trump, akıl sağlığı ile ilgili iddiaları yalanladı

Kitapta Trump’ın akıl sağlığının yerinde olmadığı, çocuk gibi davrandığı ve sözlerini sürekli tekrar ettiği de iddia edildi. Trump bu iddialara Twitter üzerinden verdiği cevapta “Akıllı değil, dahiyim… Hayatım boyunca sahip olduğum en önemli iki servet, akli istikrar sahibi olmak ve gerçekten akıllı olmaktı” ifadelerini kullandı.

Yine de kitap Amazon internet sitesinde yayınlandığı gün ilk sırayı aldı.

Trump’ın zafer spekülasyonları

Wolff’un yeni kitabında ele aldığı başlıca konulardan biri de tüm anketlerin Hillary Clinton’ın yükselişine işaret etmesine rağmen Trump’ın 2016 Kasım ayındaki seçimleri kazanmasıydı.

Yazar, Trump’ın ABD başkanlığına seçildikten sonra eşi Melania’nın gözyaşlarına boğulduğunu, seçim ekibinin dehşete düştüğünü beklenenin aksine Trump’ın kutlamalar sırasında öfkeli olduğunu ve eşiyle sert bir üslupla konuştuğunu yazdı.

Kitabın yankıları

Kitap, Trump’a yakın kesimler tarafından öfke ile karşılandı. CIA Başkanı Mike Pompeo, kitaptakilerin gülünç ve tamamen hayal ürünü olduğunu vurgulayarak Trump’ın ABD yönetimi için oldukça uygun olduğunun altını çizdi.

Pompeo pazar günü Fox News ile yaptığı röportajda, “ABD ve dünya hakkında çok ciddi ve karmaşık meselelerden bahsederken Başkan Trump, karmaşık konuları anlayan, zorlu sorular öne süren çok iyi bir katılımcı” açıklamasında bulundu.

ABD’nin BM Büyükelçisi Nikki Haley de Beyaz Saray’da kimsenin başkan Trump’ın akli dengesinden şüphe duymadığını ve Wolff’un para ve güç için yalan söyleyecek biri olduğunu ifade etti.

Kitaba dün Trump’ın üst düzey danışmanlarından Stephen Miller’dan da sert eleştiriler geldi. Trump’ı “deha” olarak nitelendiren Miller, Ateş ve Öfke adlı kitabın korkunç bir kurgu olduğunu söyledi.

Trump’ın avukatlarından Charles Harder da kitabın yazarına ve yayınevine ihtar mektubu göndererek kitabın piyasaya sürülmemesini talep etti. Yayınevi ise kitabı belirlenen tarihten 4 gün önce, cuma günü yayınlamaya karar verdi.

Kitap, gazetelerin de ilk gündem maddesiydi

İngiliz The Observer gazetesi, Wolff’un kitabının ABD yönetiminin başarısızlığa mahkûm olduğuna işaret ettiğini yazdı. Observer’da yayımlanan “Trump: Ben dahiyim” başlıklı yazıda Trump’ın sürekli Twitter üzerinden zihinsel olarak sağlıklı olduğuna dair mesaj verdiği ön plana çıkartıldı.

Gazete, Wolff’un kitabının yayınlanmasının ardından Trump’ın iktidardan alınması yollarının araştırıldığını öne sürdü.

Gazeteci Margaret Sullivan, The Washington Post’taki yazısında kitaptaki birçok diyalogun kayıt dışı olarak yer aldığını, bunun da gazetecilik ahlakına aykırı olduğunu belirtti.

The Guardian gazetesi yazarlarından Matthew d’Ancona da kitaba göre Trump dönemindeki ABD politikalarının endişe verici olduğunu ve bazı küçük hatalara rağmen kitabın ABD politikasının özelliklerini takip etmek ve anlamak için okunmayı hak ettiğini ifade etti.

Telegraph gazetesi ise kitabı “fırtına gibi” olarak nitelendirdi.