Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tayland’da gönüllüler mahsur kalan çocukların ailelerine destek veriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tayland’da bir süre önce bir mağarada mahsur kalan 12 çocuk ve antrenörlerini kurtarma çalışmaları sürüyor. Kurtarma ekipleri mağaraya yardım malzemeleri ve can yelekleri gönderirken gönüllüler de mağaranın önünde endişeli bekleyişlerini sürdüren ailelerin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Tayland’ın kuzeyindeki Chiang Rai eyaletinde bir mağarada kaybolan 12 futbolcu çocuk ve antrenörlerinin kurtarılması için çalışmalar sürüyor. Mağaranın önünde toplanan çok sayıda kişi çocukların kurtarılması için bekliyor.

Myanmar sınırına yakınındaki Tham Luang Mağarası’nı çevreleyen Khun Nam Nang Non ormanında endişe hâkim. Dünya çapında binden fazla hükümet yetkilisi, kurtarma uzmanı ve yüzlerce gazeteci mağaranın dışında haber almak için bekleyişini sürdürüyor.

Bölgede kamp kuran çocukların ebeveynlerine masaj ve kuaför de dahil tüm hizmetler ücretsiz olarak veriliyor.

Gönüllüler, sabahın erken saatlerinden akşam geç vakitlere kadar gün boyu faaliyet gösteren kurtarma ekipleri, olayın başından bu yana mağaranın çevresini kuşatan gazeteciler ve çocukların aileleri için çeşitli Tay yemekleri pişiriyor.

Alman haber ajansı DPA’nın haberine göre Tayland’da benzeri vakalarda yemek pişiren gönüllülerin olması olağan bir durum.

Bir Twitter kullanıcısı, 2004’te yaşanan tsunami felaketi ve 2009’da başbakanlık ofisi önünde yapılan protestolarda da gıda yardımı için gönüllülerin ellerinden geleni yaptığını paylaştı. Ülkede yaşanan krizlere ve siyasi protestolara atıfta bulundu.

Futbol takımı tarafından çevrelenen mağaranın önündeki gönüllüler ilaçtan çoraba ve iç çamaşırlara kadar günlük yaşam için gerekli tüm ihtiyaçları karşılıyor.

5 Temmuz Perşembe günü kurtarma ekipleri yanlarındaki can yelekleri ve ekipmanlarla birlikte mağaranın girişine 4 kilometre uzaklıktaki çocuklara ulaştı.

23 Haziran’da, eğitmenleriyle birlikte antrenman yapmak için Myanmar sınırındaki kayalık bölgeye geldikten sonra kaybolan ve yaşları 11 ila 16 arasında değişen 12 çocuk futbolcu ile antrenörleri olayın ardından 9 gün sonra, pazartesi günü geç saatlerde dalgıçlar tarafından bulundu.

Hava koşullarının iyi olması, suyun mağaradan çekilmesi ya da dalış eğitimi almaları durumunda çocukların mağaradan çıkabileceği açıklandı. Reuters’ın haberine göre Tayland Meteoroloji Kurumu, 7 Temmuz – 12 Temmuz tarihleri arasında ülke genelinde şiddetli yağışlar yaşanabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.