Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tayland’da mağarada kaybolan çocuklar için uluslararası destek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tayland’ın kuzeyindeki Çiang Rai eyaletinde takım olarak ziyaret ettikleri mağara kompleksinde kaybolan futbolcu 12 çocuk ve antrenörlerini bulmak için yürütülen arama çalışmalarının şiddetli yağışın mağaradaki su seviyesini yükseltmesi nedeniyle zor şartlarda sürdüğü bildirildi.

Avustralyalı bir ekip arama çalışmalarına katılmak için Tham Luang Nang Non mağarasının bulunduğu bölgeye geldi.

Avustralya Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı yetkilisi Cameron Noble, “Tayland hükümetinin arama-kurtarma çalışmalarına yardım etmek için buradayız. Getirdiğimiz ekip tecrübeli” dedi.

Avustralyalı ekip, 5 Çinli, 32 Amerikan askeri, 3 İngiliz dalgıcın bulunduğu ekibe katılarak arama çalışmalarına başladı.

Yoğun yağış nedeniyle mağaranın girişinin suyla dolması arama çalışmalarını aksamaya uğratıyor.

Öte yandan mağara dışında çalışan ekipler de mağaraya alternatif giriş sağlayabilecek hava boşlukları aramayı sürdürdü.

Tayland Yer Altı Suları Dairesine bağlı bir ekip yağmur sularını tahliye edebilecek bir kuyu bulmak umuduyla yerin 30 metre altına kadar kazdı, fakat bir sonuca ulaşılamadı.

Tayland’da yağmur mevsiminin 2 ay daha sürecek olması, su seviyesinin düşeceğine yönelik beklentileri düşürüyor. Ekipler, kayıp grubun mağara kompleksinde kuru bir alan bulup orada hayatlarını idame ettirmiş olmasını umuyor.

11 ila 16 yaşlarındaki 12 çocuk ve 25 yaşındaki antrenörleri, cumartesi günü Tham Luang Nang Non mağarasına yaptıkları gezide kaybolmuştu.