Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tayland’da mağarada kaybolan çocukları bekleyen zorlu süreç | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tayland’da kısa süre önce kaybolan 12 çocuk ve antrenörleri donanma kuvvetlerinin işbirliğiyle yürütülen çalışmalar sonucunda içi suyla dolu bir mağarada bulundu. Yapılan açıklamalar kurtarma operasyonunun uzun sürebileceği yönünde.

Tayland’ın Chiang Rai Bölge Valisi Narongsak Osottanakorn, kayıp çocuklara ilişkin açıklama yaptı. Osottanakorn “Özel Deniz Kuvvetleri’nden kurtarma ekipleri 12 kayıp çocuğu ve antrenörlerini kaybolmalarından dokuz gün sonra mağarada buldu” dedi. Suyla dolu derin bir mağarada bulunan çocuklar için kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

BBC’nin haberine göre Tayland ordusu tarafından yapılan açıklamada çocukların dalış yapmayı öğrenmesi gerektiği aksi halde çıkarılmaları için suların çekilmesinin bekleneceği aktarıldı.

Tayland Donanma Güçleri, mahsur kalan çocuk ve eğitmenle yaptığı ilk görüşmenin videosunu Facebook sayfası üzerinden yayınladı. Şu ana kadar video yaklaşık 16 milyon kişi tarafından izlendi.

Kurtarma ekipleri hâlihazırda çocuklara daha fazla yardım malzemesi temin etmek için çalışıyor.

Hooyah…..ทีมหมูป่าพบเยาวชนทีมหมูป่าบริเวณหาดทรายห่างจาก Pattaya beach 200 เมตร โดยนักดำน้ำหน่วยซีลดำน้ำวางไลน์เชือกนำทาง ร่วมกับนักดำน้ำจากประเทศอังกฤษ ระยะทางจากห้องโถง 3 ยาว 1,900 เมตร เมื่อเวลา 21.38 น. คืนวันที่ 2 กรกฎาคม 2561#ThainavySEAL

Posted by Thai NavySEAL on Monday, 2 July 2018

Çocukları mağaradan çıkarmak için gece geç saatlerde çalışmalarını sürdüren arama kurtarma ekibindeki dalgıçlar, mağaraya ulaşmak için uzun bir dalış gerçekleştirdi. Dalgıçlar dün gece mağaranın girişine 4 kilometre uzaklıktaki bir kayanın içinde korkuyla bekleyen çocuklara ulaştı.

Ekipler tarafından çekilen görüntülerde çocukların su birikintisi kenarındaki büyük bir kayanın üzerinde korkuyla beklediği görülüyor. Çocuklara moral vermek isteyen arama kurtarma ekipleri, megafonlarla seslerini çocuklara ulaştırmaya çalışıyor.

Arama kurtarma ekiplerinin “Kaç kişisiniz” sorusuna “12” cevabını veren çocuklar, “Bizi ne zaman kurtaracaksınız” diye sordu. Ekipler yanlarında olduklarını ancak kurtarma çalışmalarının mağaraya dolan su nedeniyle uzun sürebileceği cevabını verdi.

Özel kuvvetler işbaşında

Tayland’ın kuzeyindeki Tham Luang Mağarası’nda kaybolan 12 genç futbolcu için ilk günden bu yana arama faaliyeti yürütülüyor.

İngiliz Mağara Kurtarma Konseyi’nin eski başkanı Bill Whitehouse, mağaradan kurtarma konusunda iyi bir deneyime sahip olan John Volanthen ve Richard Stanton’ın çocuklara ilk ulaşan kişiler olduğunu belirtti.

Çocuklar, Tayland donanmasının özel kuvvetlerindeki bir grup dalgıcın işbirliğiyle bulundu.

Çocukların kaybolmasıyla ilgili haberleri yakından takip eden Taylandlılar mutlu haberin ardından derin bir nefes aldı.

Çocuklarının bulunduğu haberini alan aileler mağaranın önüne gelerek beklemeye başladı, iyi haberi telefonla yakınlarına ulaştırdı.

Yaşları 11 ila 16 arasında değişen 12 çocuk futbolcu, 23 Haziran’da, eğitmenleriyle birlikte özel antrenman yapmak için Myanmar sınırındaki kayalık bölgeye gittikten sonra kaybolmuştu.

Kurtarma operasyonu için en iyi yolu arayan ekipler çocuklara kaybettikleri gücü geri kazanmaları için enerji hapı verdi.

Bölge Valisi Narongsak Osottanakorn tıbbi ekipler ile grubun sağlık durumunu değerlendirdi. Osottanakorn, ekiplerin kurtarma çalışmaları üzerinde yoğun mesai harcadığını, çocukların kurtarılmasından sonra mağaranın dışında bekleyen yardım ekiplerinin çocuklara ilk yardımı sağlayacağını aktardı.