Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tayland’da mağarada mahsur kalan çocuklardan mektup | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tayland’da bir mağarada 14 gündür mahsur kalan çocuklar, yabancı bir kurtarma ekibi dalgıcı aracılığı ile ailelerine bir mektup yazdılar. Alman Haber Ajansı’nın (DPA) dünkü haberine göre, mektup Tayland Özel Deniz Kuvvetleri Facebook sayfasından yayınlandı.

Bir broşür kağıtları üzerine mavi mürekkeple yazılan mektupta çocuklardan biri “Merak etmeyin, hepimiz güçlüyüz” derken bir diğeri, “Buradan çıktığımızda bir sürü şey yemek istiyoruz” dedi. Bir başkası ise “En kısa sürede evimize dönmek istiyoruz” ifadelerini yazdı. Çocuklar mektupta ayrıca öğretmenlerinden fazla ev ödevi vermemelerini istemeyi de unutmadı.

Çocukların bir kısmı, ebeveynlerinden mağaradan kurtarıldıktan sonra en sevdikleri yemekleri hazırlamalarını isterken bazıları da, “Anne baba, Eğer dışarı çıkarsam, lütfen beni kızarmış tavuk yemeye götürün” ifadelerini kullanırken bir diğeri “Eğer dışarı çıkarsam, beni bir restorana yemeye götürür müsünüz? Sizi Seviyorum” dedi. Bir başkası ise, “Anne baba, merak etmeyin. Ayrılmamın üzerinden iki hafta geçti, ama dükkânda sana yardım etmek için geri döneceğim” yazdı.

https://turkish.aawsat.com/2018/07/article55414332/taylandda-magarada-mahsur-kalan-cocuklardan-2si-kurtarildi

Yaşları 11 ile 16 arasında değişen 12 çocuk ve 25 yaşındaki antrenörlerinin mesajlarıyla dolu yedi sayfalık mektup Tayland Özel Deniz Kuvvetleri Facebook sayfasından yayınlandı. Çocukların antrenörü ise özür dilediği mektupta, “Destekleriniz için teşekkür ederim, tüm ebeveynlere özür dilerim” ifadelerini kullandı.

Çocukların aileleri ise antrenöre destek vererek, “Lütfen kendinizi üzmeyin” yazılı bir mektup gönderdiler.

Bir anne 14 yaşındaki oğlu için kaleme aldığı mektupta, “Sana kızgın değiliz. Kendinize iyi bakın ve soğuktan korunmak için battaniyelerle üstünüzü örtmeyi unutmayın. Endişeliyiz, ancak yakında evinize döneceğinizi biliyoruz” derken, antrenöre, “İnsanların size hiç kızmadığını bilmenizi istiyoruz. Bu yüzden endişelenmeyin” ifadelerini kullandı.

Öte yandan kurtarma ekibini lideri, ekibin ‘su ve zamanla mücadele’ ettiğini, ancak beklenen sağanak yağışların başlamasından önce mahsur kalan çocukları ve antrenörü dışına çıkmak için uygun olan en iyi fırsatı kolladıklarını söyledi.

Reuters tarafından aktarılan, kurtarma ekibinin lideri ve bölgenin eski valisi Narongsak Osotanakorn gazetecilere yaptığı açıklamada, önümüzdeki üç veya dört günün, kurtarma operasyonu için en iyi ve elverişli zaman olduğunu ve mağaranın konumu sebebiyle halen su ve zamana karşı yarıştıklarını söyledi. Osotanakorn önlerinde üç aşamalı bir savaş olduğunu belirtti; Bul, kurtar ve eve dön.

Diğer yandan mağaraya oksijen tüpleri taşıyan Danimarkalı bir dalış hocası olan Ivan Katadic Cuma günü gerçekleştirdiği bir dalışın ardından yaptığı açıklamada, su seviyesi önemli ölçüde azaldığı için kurtarma operasyonu ile ilgili iyimser olduğunu kaydetti. Bununla birlikte Katadic, oksijen tüpleri taşıyan dalgıçların çocukların mahsur kaldığı kısımda karşılaştıkları tehlikelere dikkat çekerek, daralan noktalar olduğunu vurguladı.

Diğer kurtarma planları arasında ise, Tayland’da yağmur mevsimini sona erene ya da mağaranın üstündeki ormandan dikey bir çıkış kazana kadar mahsur kalanları aylarca canlı tutabilmek için bir oksijen tüpü hattı kurma fikri yer alıyor.

Bununla birlikte kurtarma çalışmalarına uluslararası destekte arttı. Avustralya, İngiltere, Çin, Japonya ve ABD gibi ülkeler yardım girişimlerinde bulundular.

Çocuklar ve antrenör, 23 Haziran’dan bu yana mağaranın 4 kilometre derinliğinde mahsur kalmış durumdalar.

Aşırı yağışlar sebebiyle mağaranın su basması sonucu bir daha dışarıya çıkamayan grubu kurtarmak için motorlarla su boşaltma işlemi yapılmasına rağmen mağaranın büyük kısmının tamamen su altında kalmasına engel olunamadı.