Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tayland’da mağaradan kurtarılan çocuklar ‘keşiş adayı’ oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tayland’ın kuzeyindeki Çiang Rai eyaletinde takım halinde mahsur kaldıkları mağaradan tüm 11 Temmuz’da kurtarılan 12 çocuktan 11’i, Budist tapınağında kutsanarak “keşiş adayı” oldu.

Çing Rai eyaletinin resmi Facebook sayfası aracılığıyla canlı yayınlanan tören, bölgede bulunan Vat Bara Dui Tong Budist Mabedi’nde gerçekleşti.

Budist rahiplerin duasından sonra kutsanan 11 çocuk, “keşiş adayı” oldu.

Futbolcuların, geleneksel turuncu kıyafet giydikleri görüldü.

Çocukların 25 yaşındaki antrenörleri ise törende keşiş olarak yer aldı.

Takımın 12. üyesi olan Adul Sam ise Budist olmadığı için törene katılmadı.

Tayland’ın resmi dini olan Budizm’in öğretilerine göre, çocuklar ve antrenörlerinin rahip olabilmesi için 9 gün boyunca tapınakta kalarak, Budist rahiplerin gözetiminde bir takım dini ritüelleri yerine getirmesi gerekiyor. Bu sebeple törenin ardından bölgedeki farklı tapınaklara dağılan çocuklar, 4 Ağustos’a kadar “ruhlarını temizlemek için” meditasyon yapacak, dua edecek ve günlük işlere yardımcı olacak.

Başkeşiş Phra Khru Prayutjetiyanukarn, “Çocukların Buda öğretisini uygulayarak barış, güç ve bilgelik bulmalarını umuyorum” dedi.

Törene, ölen dalgıcın eşi de katıldı

Mahsur kalan çocukların aileleri, çocuklarının kurtarılması halinde onları rahip yapmak için adak adamıştı. Aileler, ayrıca çocukları kurtarmak için mağaranın önünde dolan su birikintisine dalınca boğularak yaşamını yitiren dalgıç Samaran Bunan’ın anısına çocuklarının rahip olmasına karar vermişti.

Öte yandan, çocuklar için düzenlenen kutsama törenine, ailelerinin yanı sıra, Bunan’ın eşi de katıldı.

Çocuklar ve antrenörleri, 23 Haziran’da Tham Luang Nang Non Mağarası’na yaptıkları gezide mağara girişinin sularla kapanmasının ardından mahsur kalmıştı. Kayıp grup, mağarada 9 gün süren arama çalışmalarının ardından bulunmuş ancak mağaranın bu bölümünün yağmur sularıyla dolması nedeniyle hemen dışarı çıkarılamamıştı. Dünyanın yakından takip ettiği zorlu bekleyiş, 11 Temmuz’da son bulmuştu.