Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tayland’ın eski başbakanı ülkeden kaçıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yolsuzluk suçuyla yargılanan Eski Tayland Başbakanı Yingluck Şinawatra ‘nın yüzlerce destekçisi Cuma günü mahkemenin önünde bir araya geldi. Mahkeme koridorlarında, 4 bin polis görevlendirildi. Yüksek Mahkeme, savcılığın verdiği mazerete ikna olmayıp, Şinawatra için tutuklama emri çıkardı.

Tayland’daki siyasi sahneye 15 yıldan fazla bir süredir hâkim olan bir aileye mensup olan Şinawatra (50), devletin milyarlarca dolara mal olan pirinç çiftçilerini destekleme programıyla ilgili davanın, karar duruşmasına katılmadı.

Başbakan Yardımcısı Prawit Wongsuwan Şinawatra ile ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kaçmış olabilir” dedi. Yingluck’un avukatı ise, kulağındaki bir problemden şikâyet ettiğini, o yüzden duruşmaya katılamayacağını bildirmiş ve halen Tayland’da olup olmadığını bilmediğini söylemişti. Yingluck adına konuşan sözcü de konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Şinawatra’nın ailesine yakın kaynaklar, askeri cuntanın kendisini suçladığı bir davada hakkında mahkeme kararı çıkmadan önce ülkeden kaçtığını bildirdi.

2014 darbesiyle görevinden alınan Şinawatra, suçlu bulunması durumunda 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Shinawatra’nın Puea Thai Partisi’nden ismini vermek istemeyen bir kaynak, “Yingluck kesin olarak ülkeyi terk etti” dedi.

Yingluck’nın ardından yolsuzluk suçlamalarından dolayı ülke dışına kaçan kardeşi, Thaksin Yingluck da askeri darbe ile görevinden alınmıştı. Thaksin, kardeşini ‘kurduğu partiyi zayıflatmayı hedeflediğini’ söyleyerek suçlamıştı.

Askeri cunta  açık muhalefeti büyük oranda bastırmış olsa da, birçoğuna göre, bu karar, Tayland’daki gerginlikleri yeniden tırmandıracak. Yargıtay kararını 27 Eylülde açıklayacak.

Pirinç Destek Programı kapsamında, Yingluck hükümeti çiftçilere piyasa fiyatlarının üstünde, yüzde 50’ye kadar ulaşan yüksek fiyat verdi. Bu, Tayland’da büyük miktarda pirinç stokunun oluşmasına ve 8 milyar dolar zarara neden oldu. Yingluck ise, yalnızca programı kurmakla sorumlu olduğunu, günlük olarak yönetmediğini ifade ediyor.

Yüksek Mahkeme ayrıca, Yingluck döneminde Ticaret Bakanı olan Ponsong Terybirum, 2013’te Tayland ve Çin arasında pirinç ticareti sahtekârlığından hüküm giymesinin ardından, hakkında 42 yıl hapis kararı verildi.

Siyasi huzursuzluğun sona ermesi gerekçesiyle Yingluck hükümetine karşı darbeyi yöneten Tayland Başbakanı Prayuth Chan-ocha ise, gelecek yıl seçimlerin yapılması sözünü verdi.

Pirinç alım programındaki yolsuzluk iddialarından sonra askeri konsey tarafından kabul edilen yasaya göre, Yingluck, 2015’ten geçerli 5 yıl süreyle siyasi çalışma yapmaktan men edildi.