Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tayland’ın patlama: 1 asker öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tayland Güvenlik Güçleri, bugün yaptığı açıklamada, ülkenin güneyindeki Yala bölgesinde, yol kenarına yerleştirilen bombanın patlatılması sonucu bir Tayland askerinin öldüğünü, çoğunluğu asker 20 kişinin yaralandığını bildirdi.

Güvenlik Güçleri, saldırının ülkenin güneyindeki isyancı Müslümanlar tarafından yapılmış olabileceğini belirtti.

Açıklamada, saldırıda iki bomba patlatıldığı ve birinci bombanın herhangi bir can kaybı ya da yaralanmaya sebep olmadığı ifade edilirken, patlatılan ikinci bombanın ise 1 askerin ölümüne, çoğunluğu asker 20 kişinin yaralanmasına sebep olduğu kaydedildi.

Tayland Bölge Güvenlik Güçleri Sözcüsü, Reuters’a yaptığı açıklamada, saldırının ülkenin güneyindeki şiddet yanlısı gruplar tarafından yapılmış olabileceğini aktarırken, kim tarafından yapıldığına dair kesin bilgi vermedi.

Tayland’ın güneyinde, Müslüman Malayların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde, yıllardır devam eden isyan nedeniyle, 2004 yılından bu yana 6 bin 500 kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Ülkenin güneyinde bulunan ayrılıkçı isyancılar, zaman zaman Tayland ordusuyla çatışmalara giriyor. Patani, Yala ve Narateuart bölgelerinde yaşayan Malay Müslümanlar, bölgenin Tayland devleti sınırlarına eklenmesinden önce 1909 yılına kadar bağımsız bir krallık içinde yaşamlarını sürdürüyordu.