Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tayvan, ‘Talim Kasırgası’na hazırlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tayvan, Talim Kasırgası sebebiyle denize açılma konusunda uyarıda bulundu. Ada kasırgaya hazırlanırken, havayolu firmaları bazı uçuşları iptal etti. Talim’in Taipei’nin, belki de en güçlü kasırgası olması bekleniyor. Çin’e doğru giden kasırganın, aralarında Taipei’nin de bulunduğu birçok şehri vuracağı açıklandı.

Meteoroloji Merkezi Bürosu’na göre, Talim’in, aralarında New Taipei’nin de bulunduğu Tayvan’nın kuzeyindeki şehirlere doğru hareket etmesiyle birlikte güçlenmesi ve rüzgarlar ve yoğun yağışlara neden olması tahmin edilmekte.

Büro, web sitesinden yaptığı açıklamada, 137 kilometrelik bir hızla gelen kasırganın en ciddi etkilerinin bugün ve yarın ülkenin kuzeyi ve kuzeydoğusunu vurması sonucunda yaşanacağını belirtti.

Hükümetin perşembe günü, mali borsaları, işyerlerini ve okulları kapatıp kapatmayacağı henüz netleşmedi. Kapatılmasının gerekli görülmesi halinde bugün ilerleyen saatlerde bir duyuru yayınlanacak. Talim, Çin’e ulaşmadan önce perşembe gecesi güçlü bir kasırga haline gelebilir. Kasırganın cuma günü kuzeydoğuya yönelerek Japonya’ya ulaşması beklenmekte.

Çin medyası, fırtınanın şiddetlenmesi halinde yarım milyon insanın tahliye edebileceğini belirtti.