Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tayvan’daki ABD temsilciliği açılışına Dışişleri yetkilisi gidiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, Tayvan’da ‘de facto elçiliği’ gibi çalışan Amerikan Enstitüsü’nün yeni kompleksinin açılış törenine Dışişleri Bakanı yardımcısını gönderdi. Söz konusu adımın, üst düzey ABD yetkililerinin Tayvan’ı ziyaret etmesinden endişe duyan Pekin’i kızdıracağı tahmin ediliyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, 12 Haziran’da başkent Taipei’de yapılacak devasa kompleksin açılışına Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un göndereceği konuşuluyordu. Fransız Haber Ajansı AFP, iddiaların gerçekleşmesi halinde Bolton’un 1979’dan bu yana Tayvan’ı ziyaret eden ilk üst düzey ABD yetkililerinden biri olacağını yazdı.

Öte yandan geçtiğimiz hafta yerel basında ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanı Alex Azar’ın da açılış törenine katılacağı haberleri yer aldı. Ancak Tayvan’daki Amerikan Enstitüsü Pazar günü yaptığı açıklamada, Eğitim ve Kültür Bakanı Yardımcısı Mary Rose’nin törene katılmak üzere 10-14 Haziran tarihleri arasında Tayvan’ı ziyaret edeceğini bildirdi.

ABD, 1979 yılında Çin Komünist rejimini ülkenin tek meşru otoritesi olarak tanıyarak Tayvan ile diplomatik ilişkileri kopardı, ancak adanın en büyük müttefiki olarak kalmaya, ticari ilişkileri sürdürmeye ve Çin’in tepkisine yol açan silah satışları yapmaya devam etti.

O tarihten beri Tayvan’daki Amerikan Enstitüsü aracılığıyla başkent Taipei ile ilişkilerinde büyük bir titizlikle hareket eden Washington, adayı kendi topraklarının bir parçası olarak gören ve zorla yeniden birleştirmeye çalışan Çin’i kızdırmaktan kaçınıyor.