Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Teksas’taki bombalı saldırıların şüphelisi öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD polisi, Austin’de meydana gelen bombalı saldırıların şüphelisinin polisten kaçtığı sırada tutuklanmamak için kendini patlattığını açıkladı.

AFP’nin haberine göre yetkililer, 2 kişinin ölümüne neden olan patlamalardan sonra bölgenin detaylı olarak aranmasına rağmen 24 yaşındaki saldırganın tuzakladığı bomba olması ihtimaline karşı ‘temkinli’ olunması çağrısında bulundu.

Austin polis şefi Brian Manley dün sabah yaptığı basın toplantısında şüphelinin ABD’nin güney eyaletinde meydana gelen takip sırasında öldüğünü açıkladı. Gencin Teksas’ın Austin bölgesinde 2 Mart’tan bu yana 2 kişinin ölümüne ve çok sayıda kişinin de yaralanmasına neden olan bombalı saldırıları düzenlemekle suçlandığını belirtti.

Polis dün şüphelinin izini sürerek kaldığı otele ulaştı. Baskın için destek ekibin beklendiği sırada kaçan şüpheliyi takibe başladı. Yakalanacağını anlayan şüpheli kendini patlattı.

Zanlının 24 yaşında bir beyaz olduğunu açıklayan Manley, saldırılarının nedeninin henüz bilinmediğini söyledi. Manley, son 36 saatte görgü tanıkları ve kamera kayıtlarına yönelik incelemelere hız verdiklerini belirterek son 3 haftanın Austin sakinleri oldukça zorlu geçtiğini kaydetti.

ABD’de Alkol, Tütün, Silah ve Patlayıcı Bürosu’nun üst düzey yetkilisi Fred Malinowski tehlikenin tam anlamıyla sona ermediğini belirterek şüpheli paket ya da çanta bulan kişilerin 911’i araması ve yetkilileri durumdan haberdar etmesi çağrısında bulundu.

ABD Başkan Donald Trump da Twitter’dan yaptığı açıklamada “Austin’deki bombalı saldırıların şüphelisi öldü. Polis kuvvetleri harika iş çıkardı” ifadelerini kullandı. Zanlının geçen pazar günü FedEx’in ofisinin önünde elinde bir paket taşırkenki görüntüleri ortaya çıktı.

Manley, genç adamın tek başına mı yoksa suç ortaklarıyla mı bu saldırıları planladığının hemen açıklığa kavuşamayacağını bildirdi.

Dün erken saatlerde bir FedEx dağıtım merkezinde bir paket patladı. Yetkililer, medyada paketin içinde şarapnel ve çivi bulunduğuna ilişkin iddiaları ise doğrulamadı.

Austin Valisi Steve Adler, şehir halkının dikkatli olması gerektiğini, incelemelerin halen devam ettiğini ve son 24 saatini nerede geçirdiği bilinmeyen şüphelinin bomba tuzaklama ihtimalinin olduğuna değindi. Vali Adler, polis kuvvetlerinin katkılarından dolayı minnettar olduğunu dile getirdi.

FBI devam eden bombalı saldırılar için 350’den fazla ajan gönderdi. Araştırmalarda giderek artan patlamaların belirli bir hedefe yönelik olmadığı ortaya çıktı.

İlk 3 paketin bölgeye kargo yerine elden bırakıldığı, 4. paketin ise diğer patlamaların aksine tel ile patlatıldığı belirtildi. Açıklamalara göre 5. paket ise FedEx deposunda patlatıldı. İlk patlamadan sonra herhangi şüpheli bir paketin görülmesi durumunda şehir sakinlerinin dikkatli olması ve durumu derhal bildirmesi yönündeki duyuruların ardından bin 200’den fazla çağrı yapıldı.

Polis, bombalı saldırılardan sorumlu kişiler hakkında bilgi verenlere şehir ve devlet tarafından tahsis edilen mali ödülün 115 bin dolara çıkarıldığını açıkladı.

Trump, geçen salı günü yayınladığı tweette bombalı saldırılara işaretle “İnsanlar çok ama çok hasta. Belki de çok sayıda insan bu durumda” ifadelerini kullanmıştı.