Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tel Aviv yakınlarında ‘Demir Kubbe’ füze savunma sistemi kuruldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Ordu Güçleri, Filistin İslami Cihad Hareketi’nin Gazze’deki tünellerin imha edilmesi ve hareket üyelerinin öldürülmesinin ardından intikamını almak için gerçekleştirilebileceği bir füze saldırısına yönelik alarm durumunu üst düzeye çıkarttı. ‘Demir Kubbe’ olarak adlandırılan anti-füze sistemleri ordu tarafından yapılan hazırlıkların bir parçası olarak Tel Aviv yakınlarında konuşlandırdı.

İsrail kaynaklarına göre, bu, 2014 yazında patlak veren Gazze Şeridi’ndeki son savaşın ardından atılan son derece istikrarlı bir adım. Tünellerin yıkılmasından üç hafta sonra yapılan bu hazırlıklar, İslami Cihad’ın Gazze Şeridi’nden roket atabileceği veya başka bir araç ile saldırabileceği yönünde yapılan değerlendirmeler sonucunda gerçekleştirildi.

“İslam Cihad, uzun menzili füzelere sahip”

Hareketin elinde kırk kilometreden daha uzağa ulaşabilen yüzlerce gelişmiş Katyuşa ve Grad füzeleri bulunduğunu söyleyen İsrailliler, ayrıca, daha uzun menzilli füzelere sahip oldukları ihtimalinin de bulunduğunu belirttiler.

Örgüt, Cenin bölgesi de dahil olmak üzere Batı Şeria’daki çeşitli alanlarda kendi kurallarını uyguluyor. Ancak bu kuralların, İsrail güvenlik güçleri ve Filistin güvenlik birimleri baskısı altında uygulanıp uygulanamayacağı netlik kazanmış değil.

Karşılıklı tehditler devam ediyor

Son günlerde, İsrail ve İslami Cihad arasında karşılıklı tehdit düelloları yaşanıyor. İsrail Savunma Bakanlığı’nın işgal altındaki topraklarda bulunan görevlisi General Yoav Mordechai, yayınlanan Arapça bir bant kaydında Gazze Şeridi’nin nüfusunu, Filistin uzlaşısı ve bölgenin tamamını ateşe atmaması konusunda İslami Cihad’ı uyardı.

Mordechai, İsrail’in tüm gücüyle yalnızca İslami Cihad’a değil, aynı zamanda Hamas’a da karşılık vereceğini ve bu yüzden Şam’da bulunan İslami Cihad liderlerinin Gazze’deki eylemcileri kontrol altına almalarını tavsiye ettiğini söyledi.

İslam Cihad saldırıya hazırlanıyor

Gazze sınırını bir kilometre geçen ve Kibbutz Kissufim askeri üssüne ulaşan tünellerin imha edilmesinin üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen, İsrail Güvenlik Güçleri, İslami Cihad üyelerinin intikam alma planları yapmaktan vazgeçmediğini düşünüyorlar. Örgüt bir saldırı düzenlemeye hazırlanıyor gibi görünüyor, ancak İsrail de, ciddi bir misille ile cevap vermekle tehdit ediyor. Bu durum, bir önceki savaşın bitiminden bu yana geçen üç yılın ardından Gazze Şeridi’yle olası bir savaşın somut adımları olabilir.

Hamas gerginliği azaltmaya çalışıyor

İsrail ve Filistin kaynakları, bazı grupların gerginliğin daha fazla tırmanmaması için yoğun çaba gösterdiğini belirtti. Gazze Şeridi’nin güvenlik sorumluluğunu üstlenmeye devam eden Hamas, gerginliğin artmasını engellemeye çalışıyor. Hamas, İsrail’in tünelleri imha etmesine karşılık İslami Cihad’dan herhangi bir yanıt verilmemesi için baskı uyguladıklarını söylüyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi sınırındaki güçlerine halka açık bir şekilde takviyelerde bulunuyor.

Öte yandan, Gazze Şeridi sınırı boyunca yer üstünde ve altındaki yeni duvarın inşasına ilişkin çalışmaların yeniden başlatıldığını açıklandı.