Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tel Aviv’den Gazze’ye saldırı tehdidi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tel Aviv/ Nezir Mecli

İsrail’in Güvenlik İşleri için Küçültülmüş Bakanlar Kurulu (Kabinet), dün sabah düzenlenen uzun toplantıda Hamas hareketine Gazze’deki durumu kontrol altına alması için bir gün mühlet tanımaya karar verdi. Gazze sınırındaki güvenlik çitine zarar vermek amacıyla gönderilen yanan uçurtmalara ve balonlara yönelik tepkinin artırılacağı uyarısında bulundu.

Kabine toplantısında alınan kararlar hakkında herhangi bir açıklama yapılmazken siyasi kaynaklar, Filistinlilerin şiddet eylemlerine 2014 yılındaki Gazze – İsrail savaşından bu yana benzeri görülmemiş bir sertlikte karşılık verileceğini aktardı.

İsrail Yapı İşleri Bakanı Yoav Galant dün Eilat’ta inşaat müteahhitlerine verdiği bir konferansta şunları söyledi:

“Kabine toplantısının içeriğine değinmeyeceğim. Ancak bir şeyi net olarak söyleyebilirim: Oyunun kuralları değişecek. Yangın ve çit terörizmini artık kabul etmeyeceğiz. Cuma günü bir imtihan günü olacak.”

Mısır ve Birleşmiş Milletler, İsrail’in açık hava cezaevine dönüştürdüğü Gazze Şeridi’nde daha büyük bir insani dramın patlak vermemesi için İsrailli ve Filistinli yetkililerle ciddi bir görüşme trafiği gerçekleştiriyor.

İsrail güçlerinin Gazze Şeridi sınırında 30 Mart’tan bu yana devam eden barışçıl gösterilere müdahalesinde 200’ü aşkın Filistinli şehit oldu.

Filistinliler, Gazze sınırındaki gösterilerle “sürgün edildikleri topraklarına geri dönme ve 2006’dan bu yana Gazze’ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılması” taleplerini dünyaya duyurmaya çalışıyor.