Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Telegram uygulaması, terör içerikli yayınlara karşı güncelleniyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Endonezya hükümetinin internet sitesine erişimi yasaklamasından sonra, Telegram uygulaması üzerinden anlık mesajlaşmada terörle alakalı içerikleri engellemek için faaliyetlere başlandı. Endonezya polisi, teröristlerin planlarını gerçekleştirmek için Telegram uygulamasını kullandıklarını söyledi. Bu saldırıların arasında, geçen yıl, başkent Jakarta’da gerçekleşen ve 4 sivilin ölümüne yol açan saldırı yer alıyor.

Enformasyon Bakanlığı, geçtiğimiz cuma günü, uygulamanın kendi web sitesine erişimini engellemişti. Buna rağmen, anlık sohbet için cep telefonu uygulaması, Endonezyalı vatandaşlar için hâlâ kullanılabilir durumda.

Uygulamanın kurucusu ve CEO’su Pavel Durov, engelleme kararından hoşnut olmadıklarını bildirdi. Telegram ile ilgili açıklamasında Durov, “Endonezya hükümetinin bahsettiği terörle ilgili büyük kamu kanallarını zaten durdurmuştuk” dedi. Durov sözlerine şöyle devam etti, “Endonezya ile birlikte terör içeriğini daha hızlı bir şekilde kaldırmak üzere işbirliği içerisindeyiz.”

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Telegram’ın engellenmesinin devletin yararına olacağını söyledi. Widodo, “Bir ya da iki değil, aksine Telegram’ın güvenliği tehdit eden binlerce özel kanalı var” şeklinde konuştu.

Terör uzmanları, şifreleme ve gizli sohbetler gibi özelliklere sahip olması nedeniyle Telegram’ın, silahlı unsurlar için favori mesajlaşma platformu olduğunu açıkladı. Dünyanın en büyük Müslüman nüfuslu ülkesi Endonezya’nın, 2000 yılından bu yana, radikaller tarafından gerçekleştirilen kanlı saldırıların hedefi olduğuna dikkat çekti.