Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Temimi’nin duruşması İsrail mahkemesindeki kapalı oturumla başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail askerlerinin bir çocuğu gözaltına almak istediği sırada onlara engel olmaya çalışırken videosu çekilen ve ardından işgal güçlerine karşı simge isimlerden birine dönüşen Filistinli genç kız Ahed et- Temimi’nin İsrail mahkemesindeki duruşması kapalı oturumla başladı.

Fransız Haber Ajansı (AFP) askeri mahkeme üyelerinin açık bir yargılamanın 17 yaşındaki birinin menfaatine olmayacağını belirterek gazetecilerin mahkeme salonundan çıkmalarını istediğini kaydetti.

Temimi’nin Avukatı Gaby Lasky, gazetecilere mahkeme dışında verdiği demeçte, “Askeri yasalar reşit olmayanların kapalı oturumlarda yargılanmasına izin veriyor. Kanunlarda sadece yetişkinlerin reşit olmayanlarla bir arada bulunmasına izin verilmiyor. Fakat Temimi’nin yargılanmasında duruşmalar başından beri açık bir şekilde gerçekleşti’’ dedi.

Aralık ayında tutuklanan Temimi, videodaki görüntülerde Batı Şeria’nın Nebi Salih köyündeki evinin önüne gelen iki İsrail askerine bağırmış, tokat atmış ve itmişti.

Temimi’nin Avukatı Lasky, ‘’Savcı da duruşmanın açık gerçekleştirilmesinde bir engel görmüyor. Ancak mahkeme basın mensuplarının burada olmamasının daha iyi olduğunu düşündüğü için böyle oldu. Yoksa Temimi’nin iyiliğini düşündüklerinden değil’’ ifadelerini kullandı.

Temimi, İsrail güçlerine karşı verdiği mücadele eden Filistinli çocukların simgesi haline geldi. Suçlu bulunması halinde birkaç yıl hapis cezası alabilir.

Sosyal medya üzerinde yayılan görüntülerde, Tamimi bir askere tekme ve tokat atıyor, diğerini de yumruklamakla tehdit ediyordu. Bunun karşısında iki silahlı askerin kıza cevap veremediği ve geri çekildiği gözüküyordu. Temimi’nin annesi Neriman ise daha sonra askerleri evden çıkmaya zorluyordu.

Olay, Kudüs’ün ABD tarafından İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesinden sonra başlayan çatışmaların yaşandığı sırada meydana gelmişti.