Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Temsilciler Meclisi’nde azınlıkta bulunan Demokratlar arasında kutuplaşma | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD siyasi arenası, bir iç çatışma durumuna ve taraflar arasındaki liderlik ruhunun kayboluşuna tanıklık ediyor. Pek çok yorumcuya göre, 2016 Başkanlık seçimlerinin ardından Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında yaşanan çatışma ve gerginlikten sonra, iki taraf artık siyasi bir donukluk ve dağınıklık seviyesine gelmiş durumda.

Demokrat Parti, liderleri arasındaki iç çatışmalarla ve parti içinde gerçek bir değişikliğin olmamasından kaynaklanan yaygın bir hoşnutsuzlukla karşı karşıya. Devlet Başkanı Donald Trump twitter hesabından Demokratları, Temsilciler Meclisi’ndeki Demokrat azınlığın lideri olan Nancy Pelosi’yi oy vermeye ve desteklemeye teşvik ettiği bir paylaşımda, bu durumla dalga geçti.

Trump Twitter hesabından şu mesajları verdi: “Demokratlar lütfen Nancy Pelosi’yi desteklemeyi bırakmayın. Kötü fikirlerine ve politikalarına bakılmadığında harika bir şahsiyettir. Ama kesinlikle ikinci bir şans verin, sola sapmaya devam ederek Demokrat Parti’nin düşmesi için çok çaba harcıyor.” ABD medyasına göre, Temsilciler Meclisi’ndeki Demokrat Parti’nin çok sayıda üyesi, 15 yıldan uzun bir süredir Kongre’de bulunan milletvekili Pelosi’yi desteklemiyor ve Kasım ayında yapılacak bir sonraki yasama seçimlerini kazanması halinde partinin ona oy vermemesini istiyor.

Filistinli Demokrat aday Reşide Tayyib, bir önceki gün Kongre’ye, CNN kanalındaki bir televizyon programında, Temsilciler Meclisi’nde azınlıkların lideri olan ve Kaliforniya’dan Demokrat aday olan Nancy Pelosi’yi desteklemeyeceğini taahhüt etti.

Eğer Demokratlar, ara seçimlerden sonra Temsilciler Meclisi’nde yeniden iktidara gelirse, Pelosi’nin Temsilciler Meclisi’ndeki muhalifleri listesine Reşide Tayyip de katılacak.

Tayyib, Michigan Eyaleti’nin Detroit şehrindeki Amerikalıların, sermayelerin ve bankaların desteğine olan yakınlığının aksine, Pelosi’nin yardım ve desteğini hissetmediklerini söyledi: “Bana göre, Amerika’da çeşitli yoksulluk seviyelerine bağlı ve diğerleriyle arasında hiçbir engelin olmadığı birine ihtiyacım var ve büyük bankaları ve insanları ilk sıraya koyacağını düşünmediğim çabaları desteklemenin aksine özellikle çalışan ailelere ihtiyacım var. Bütün bunlar endişe verici.”

Filistinli Demokrat aday sözlerine şöyle devam etti: “Detroit’teki insanlar seslerinin duyulduğunu hissetmiyorlar. Bunu değiştirmek için en baştan başlamak gerektiğini düşünüyorum. Tüm söyleyebileceğim, Nancy Pelosi’nin Kongre’de 13. Bölgenin ailelerini ilgilendiren meseleler hakkında konuşmadığı.”

New York’lu Demokrat milletvekili ve Temsilciler Meclisi Üyesi Brian Higgins, bazı politikacılar tarafından dile getirilen yenilenme durumunun mantıklı bir çağrı olduğunu belirtti. New York Times’a verdiği röportajda, “bazen, bazı şeylerin yeniden inşa edilmeden önce yıkılması gerekir” dedi. “Özellikle 2016 seçimlerinde başkanlığı ve Kongre’deki çoğunluğu kaybetmesinden sonra” Demokrat Parti’nin Temsilciler Meclisindeki durumunu en azından bir parçalanma olarak nitelendirdi.

Yenilenme, gençleşme ve yeni yüzlerin gelmesi çağrısına rağmen yaşlı liderler hala çalışmaya devam ediyor. 78 yaşındaki Nancy Pelosi, uzun bir süredir sessizliğini koruyor.

Maryland Eyaletinden milletvekili olan 79 yaşındaki rakibi Stenny Hoyer de sağlık sorunları yaşayan bir diğer kişi. Hoyer, geçen hafta akciğer iltihabı olması nedeniyle şu anda Washington’da bir hastanede yatıyor. Bütün bunlar partinin bazı üyelerinin mevcut liderlerin yaşı hakkındaki endişelerini doğruluyor.

Temsilciler Meclisi’ndeki Kongre’de 15 yıldır Demokratların liderliğini üstlenen Nancy Pelosi, görevine ve meclis başkanlığı için yarışmaya devam edeceğinin altını çiziyor. Demokrat çevreler, parti için fon sağlama konusunda iyi bir kaynak olarak Pelosi’nin partinin itibarını koruduğunu düşünüyor ve onun yerine geçebilecek bir alternatif hakkında konuşmayı reddediyor. Müttefikleri, Pelosi’nin tedirgin partiye liderlik eden tek Demokrat olarak kalması için mücadele ediyor.