Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Terör saldırısında kurban sayısının artması için ‘zehir’ kullanmışlar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire/Nebil Hilmi

Mısır İçişleri Bakanlığı dün, Kahire’nin kuzeyinde Mostorod bölgesinde bulunan Meryem Ana Kilisesi’ne yönelik saldırı hazırlığındaki 2’si kadın 6 teröristin yakalandığını açıklamıştı. Güvenlik birimleri şüphelilerden ikisinin, patlamanın daha ölümcül olması için kullanılan çivilerin üzerine zehirli madde koyduklarını itiraf ettiklerini bildirdi. Teröristlerin bomba yapımında zehir kullanmaları uzmanları şaşırttı.

İki gün önce onlarca Mısırlı Kıpti, Meryem Ana Kilisesi’ni hedef alan intihar saldırısından güvenlik güçlerinin dikkatiyle sağ kurtuldu. Mısır İçişleri Bakanlığı 24 saat sonra saldırıyı planlayan 6 teröristin tutuklandığını açıkladı. Yapılan resmi açıklamaya göre, teröristler, Meryem Ana Kilisesi de dahil olmak üzere ülkenin güvenlik ve istikrarını sarsmaya yönelik bir dizi saldırı planı yapmışlardı. Ulusal güvenlik davalarına bakan Yüksek Devlet Güvenlik Savcısı, terör hücresi ve onlara yardım eden bütün şüpheliler hakkında soruşturma başlattı.

Yetkililer tarafından yürütülen ve savcılığa sevk edilen ilk soruşturma raporları, öldürülen teröristin saldırı planını kilise yakınlarında yakalanan iki kişiyle görüştüğünün ispatlandığını bildirdi. Saldırı girişiminde bulunan ve üzerinde bombalı yelek olan terörist motosikleti kullanırken, bir diğer şüphelinin bombanın ateşlenmesi için işaret verdiği belirtildi. Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Bomba İmha Birimi Başkanı İbrahim Hüseyin, teröristlerin bombalarda yeni bir yöntem uygulamaya başladıklarını, bombada kullanılan çivilerde zehirli madde kullandıklarını kaydetti.

Teröristlerden yeni yöntem

Son birkaç yıldır Mısır güvenlik güçlerinin teröristlere yönelik operasyonlarını artırdığının altını çizen İbrahim Hüseyin, teröristler tarafından yapılan bombaların ve patlayıcı tuzakların içeriği hakkında yayınlanan raporlarda zehirli maddeye rastlandığına dair bir bilginin yer almadığını, diğer bir deyişle, bu yöntemin son beş yıl içinde kurulan hiçbir terör hücresi tarafından uygulanmadığı anlamına geldiğini ifade etti.

Mesleği gereği teröristlerin yargılandığı davalarda ifade verdiği ve tanıklık yaptığına işaret eden Hüseyin, bu hücrelerin yaptıkları bombaların, vidalar, somunlar veya demir bilyeler içerdiğini böylece isabet etmesi halinde kurbanın ölümcül yara almasını sağladıklarını söyledi.

“Terör hücresinin üyelerinin isim ve fotoğrafları yayınlandı”

Öte yandan Mısır İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ulusal güvenlik uzmanlarının saha araştırmaları sonucunda, intihar saldırısını gerçekleştiren ismin Ömer Muhammed Ahmed Mustafa adlı terörist olduğu belirtildi. Bakanlık, terör hücresinin diğer üyelerinin isimleri ve fotoğraflarını da yayınladı.

43 yaşındaki Muhammed Ahmed Abdulmümin Avad, Mısır Petrol Hizmetleri Şirketi’nde memur olarak çalışıyor. Araba tamircisi olan Yahya Kemal Muhammed Desuki 39 yaşında. Kilisenin bulunduğu bölgede yaşayan 42 yaşındaki Sabri Saad Muhammed Musa, Mısır Petrol Hizmetleri Şirketi’nde memur olarak çalışıyor. Kahire doğumlu 44 yaşındaki Heysem Enver Maruf Nasır ise El-Zaviyetü’l Hamra bölgesinde yaşıyor. Teröristler arasındaki iki kadından biri olan 42 yaşındaki Radva Abdulhalim Seyyid Amer’de Mısır’ın en prestijli mahallelerinden biri olan Zamalek’te yaşıyor ve sanat fakültesi mezunu. İçişleri Bakanlığı açıklamasında Radva Abdulhalim Seyyid Amer’in ‘radikal fikirlerin teşvik edilmesinde’ önemli bir role sahip olan ve yurtdışına kaçan bazı teröristlerin görevlendirdiği teröristlere maddi destek sağlayan hücrenin ana unsurlarından biri’ olduğuna dikkat çekti. Diğeri kadın ise Heysem Enver Maruf Nasır’ın eşi ve Muhammed Ahmed Abdulmümin Avad’ın kız kardeşi 37 yaşındaki Noha Ahmed Abdulmümin Avad.

Güvenlik güçleri tarafından teröristlere yönelik baskınlarda, 4 adet silah, çok sayıda mermi, yarım kilo barut, patlayıcı yapımında kullanılmak üzere 5 kilogram nitrat, 500 bin Mısır Lirası (28 bin dolar) nakit para ve 3 araba ele geçirildi.