Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“Terör ve şiddet olaylarının artması İslamofobi’nin yayılmasına neden oldu” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Malezya Başbakanı Muhammed Necip Abdurrezzak ve çok sayıda bakanın yanı sıra, binlerce dinleyicinin katıldığı Malezya’da düzenlenen 2018 Dünya Güvenlik Kongresi’nde bir konuşma yapan Dünya İslam Birliği (Rabıta) Genel Sekreteri Dr. Muhammed el-İsa, İslam’ın itidal ilkelerinin radikal eğilimler karşısında kaybolduğunu belirterek, bunun sonunca dünyadaki terör ve şiddet eylemlerinin arttığını vurguladı. Terör ve şiddet olaylarının artmasına bağlı olarak da İslamofobi’nin de yayıldığının altını çizdi.

Malezya Başbakanı Muhammed Necip Abdurrezzak, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in emriyle Malezya’da kurulan Kral Selman Dünya Barış Merkezi’nin, dünyada İslama yönelik yanlış algıları düzelteceğini ve DEAŞ terör örgütü tarafından yayılan yanlış söylemlere karşı mücadeleyi güçlendireceğini söyledi.

İslam alemine çağrı

Abdurrezzak, Malezya’da düzenlenen 2018 Dünya Güvenlik Kongresi’nde gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, dini müesseselerin görevinin sadece inançları yaymak olmadığını ifade ederek, bu müesseselerin aynı zamanda, terörizm ve radikalizm ile mücadeleye katkı sunması gerektiğini belirtti. İslam dünyasına İslam dinini öğretilerinin yayılması çalışmaları için yol haritası belirleme çağrısı yaptı.

‘Teröre Karşı Savaşta Hikmet ve İtidal’ başlığı altında düzenlenen kongredeki konuşmasında, Müslüman alimleri teröre karşı savaşta daha etkin bir rol üstlenmeye davet eden Abdurrezzak, DEAŞ’ın dini söyleminin tehlikelerine dikkat çekerek, “DEAŞ teröristlerinin faaliyetlerini neden İslam’a aykırı gördüğümüzü dünyaya iyi anlatmalıyız” şeklinde konuştu.

“Terör ve şiddet olaylarının artması İslamofobi’nin yayılmasına neden oldu”

Malezya Başbakanı ve çok sayıda bakanın yanı sıra, binlerce dinleyicinin katıldığı kongrede bir konuşma yapan Dünya İslam Birliği (Rabıta) Genel Sekreteri Dr. Muhammed el-İsa, İslam’ın itidal ilkelerinin radikal eğilimler karşısında kaybolduğunu belirterek, bunun sonunca dünyadaki terör ve şiddet eylemlerinin arttığını vurguladı. Terör ve şiddet olaylarının artmasına bağlı olarak da İslamofobi’nin de yayıldığının altını çizdi.

Konuşmasında, dini radikalizme karşı radikal karşılıkların verilmesinin dini radikalizmin kendisini doğru göstermesine yardımcı olduğunu ve bu noktada, hikmet sahibi alimlere hakikati anlatma konusunda önemli bir sorumluluk düştüğünü dile getiren el-İsa, “Rabıta tarafından hazırlanan verilere göre, bugün, dünyada 1 milyar 850 milyon civarında Müslüman yaşamaktadır. Bütün müslümanlar, İslam’ın itidal ilkelerine bağlıyken sadece küçük bir kısmı radikal fikirlere savrulmaktadır. Bu kişilerin oranı ise yine Rabıta’nın verilerine göre 200 binde 1’dir. Bu oran çok az bir oran olsa da endişe verici bir ses yaymaktadır” şeklinde konuştu.

El-İsa, Rabıta’nın İslam dininin hakikatini açıklama noktasında önemli bir eksen oluşturarak, radikal söylemlere karşı güçlü bir mücadele hattı kurduğunu ve bu anlamda diğer dini, mezhebi ve siyasi liderlerle sağlam ilişkiler inşa ettiğini ifade ettiği konuşmasında, sözlerini şöyle sonlandırdı;

“Rabıta olarak, İslamın itidal ve karşılıklı anlayış ilkelerini güçlendirme konusunda önemli sonuçlar elde ettik. Teröre karşı mücadelede Rabıta olarak, İslam halklarını temsilen farkındalık yaratan bir konuma geldik. Merkezimizin aynı zamanda İslam aleminin merkezi olan Mekke’de bulunması bizim için ayrı bir gurur kaynağı oldu. Bütün bunları göz önüne aldımızda, Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası organizyonlarda yeri olan Rabıta, İslam dünyasının kapsayıcı bir temsilcisi görevini üstlenme yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.”