Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Terör suçundan hapishanede olan Rus öğrenci Putin’den af istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

DEAŞ’a katılmaya çalışmakla suçlanan ve 4,5 yıl hapis cezası alan Varvara Karaulova hapsedildikten 2 yıl sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den af istedi.

Varvara’nın babası, Moskova’nın Sesi radyosunda yaptığı konuşmada “Varvara, Rusya Devlet Başkanı’na af için başvurdu. Rusya İnsan Hakları Sorumlu Yetkilisi Tatyana Moskalkova’dan af talebi kararının hızlı bir şekilde alınması için yardım istedi” dedi. Kızının hapishanede kaldığı sürede hukuk fakültesini kazandığını vurgulayan baba iki yılın bir genç kız için büyük bir kayıp olduğunu ifade ederek “Adaletten umudumuzu kesmiyoruz. Tüm bunların geçmişte kalacağını umuyoruz” ifadesini kullandı.

24 yaşındaki Rus öğrenci Varvara, DEAŞ’lı bir genç ile internet aracılığıyla evlilik yaptıktan sonra Türkiye üzerinden Suriye topraklarına geçerek DEAŞ saflarına katılmaya çalışmış ve ilgi odağı haline gelmişti. Varvara, internet üzerinden tanıştığı DEAŞ’lı genç ile görüştükten sonra Suriye’ye gitmeye karar verdi. Babası 2015 yılında sosyal paylaşım sitelerinde kızının kaybolduğunu açıkladı. Baba ‘Lütfen çocuklarımızı kaçıranları ve insan kaçakçılığını durdurun’ başlıklı yaptığı paylaşımda, kızının 27 Mayıs’ta üniversiteye gittiğini fakat halen dönmediğini ve Moskova Devlet Üniversitesi Felsefe Bölümü Kültür Araştırmaları Uzmanlığı 2. sınıf öğrencisi olduğunu belirtti. Babası gazetecilere “Varvara iyi, akıllı bir kız. Sigara kullanmaz, içki içmez” ifadelerini kullandı. Daha sonra Rus güvenliği Varvara’nın uluslararası havaalanından İstanbul’a gittiğini bildirdi.

Türk ve Rus yetkililerin koordinasyonu ve babasının katıldığı araştırmalar neticesinde güvenlik, Varvara’yı sınırdan yasadışı olarak Türkiye’den Suriye’ye geçmeye çalışırken, 4 Haziran 2015’te tutukladı. Güvenlik güçleri ilk aşamada snırdışı edilen Varvara ile konuşarak, tekrarlanmayacağına dair söz aldı. Telefonu ve tabletinin gözetim altına alınmasının ardından DEAŞ ile tekrar iletişime geçen Varvara hakkında Rus yetkililer tutuklama kararı verdi. Savcılık, genç kızı terör örgütüne katılmaya teşebbüs etmekle suçladı. Birkaç duruşmanın ardından Varvara 4 buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İsmini Aleksandra Ivanova olarak değitiren Varvara, duruşmalardan birinde 10. sınıfta Irat Samatov ile sosyal medya aracılığıyla tanıştığını, Irat’ın kendini önce Vlad ismi ile tanıttığını ve Rusya’nın Krasnogorsk şehrinde yaşadığını iddia ettiğini ifade etti. Başlarda futbol ve sosyal yaşam hakkında konuştuklarını belirten Varvara, daha sonra Irat ile konuşmalarının hayatında önemli bir yer kaplamaya başladığını açıkladı. Duygularının değişip aşık olduğunu söyleyen Varvara, DEAŞ’ı ilk kez ondan duyduğunu ve Irat’ın DEAŞ’tan başka bir konuda konuşmadığını ifade etti. Irat’ın savaşmak için DEAŞ saflarına katılmaya karar verdiğini söyleyen Varvara, onu kararından vazgeçirmek için çabalamadığını belirtti. Irat’ın aniden ortadan kaybolması ve ilişkileri kesildikten sonra ‘Onu sevdiğimi anladım’ diyen Varvara, Skype üzerinden başka bir DEAŞ’lı ile evlendiğini ve bu gencin kendisine uçak bileti gönderdiğini anlattı. Varvara kendisine yönelik tüm suçlamaları reddederek “Ben terörist değilim ve terör örgütüne katılmadım” dedi. Varvara’nın ailesi kızlarının terör faaliyetleri yürütmek amacıyla Suriye’ye gitme girişiminde bulunmadığını ve duygularına yenik düştüğünü savunmasının ardından savcılık Varvara’yı Rusya’da bir terör eylemi yapmak için bazı kişilerle iletişime geçmekle suçlayarak 5 yıl hapis ve 2 bin 700 dolar para cezası verdi. Daha sonra mahkeme Aralık 2016’da Varvara’yı 4,5 yıla mahkum etti.

Rusya İnsan Hakları Sorumlu Yetkilisi Tatyana Moskalkova, Varvara’yı ziyaretinin ardından “Varvara hapishane koşullarından şikayetçi değil. Dikiş bölümünde çalışıyor. Çok sağlıklı görünüyor. Oldukça güçlü bir kız. Yaptığı suçun farkında. Ailesini üzdüğü için pişman. Benden Rusya Devlet Başkanı’ndan af talep etmem için yardım istedi” diye konuştu. Varvara ve ailesi Rus liderin af taleplerine olumlu cevap vereceğinden umutlu.