Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Teröristleri eğitmekle suçlanan Iraklı mülteci ABD’de sorgulanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre ABD makamları, Iraklı bir mülteciyi teröristleri eğitmek ve Las Vegas kentindeki bir sitede ölümcül terör saldırılarında kullanmayı planladığı bomba hazırlamak suçlarından tutukladı.

FBI, Iraklı Ahmed Suhad Ahmed’in kimlik değiştiren FBI ajanlarına Meksika’daki bir terör saldırısında kullanılmak üzere yerli yapım C-4 tipi patlayıcıların nasıl yapıldığını öğrettiğini aktardı.

Arizona eyaletinin Tucson şehrindeki ABD Bölge Mahkemesi’nde sunulan belgelere göre Ahmed ayrıca 2017’nin mart ve nisan ayları arasında bir diğer kişiye de “patlayıcı ve yıkıcı cihaz ve kitle imha silahı üretimi ve kullanımını” öğretmekle de suçlandı.

Gazete, Ahmed’in on yıldan fazla bir süre önce Irak’tan ABD’ye geldiğini ve Tucson’da bir mekanik dükkanı işlettiğini belirtti.

Gazeteye göre Ahmed, gizli bir FBI kaynağına çıkarılabilir bir batarya ile bir cep telefonu kullanarak bombanın nasıl patlatılacağını gösterdi. Bunu Irak’taki savaş sırasında öğrendiğini ve kendi ülkesinde bomba yapımının kolay olduğunu söyledi.

FBI ajanları Ahmed’le Tucson’daki dairesinde buluştuklarını ve ondan kendilerine Meksika’daki bir hedefe ulaşması için bomba yüklü bir arabanın nasıl yapılacağını göstermesini istediklerini aktardı.

Ahmed, 4 ve 26 Nisan 2017’de, bomba yapım planlarını tartışmak için Tucson’da FBI ajanlarıyla birkaç kez bir araya geldi. Geçen pazartesi günü de Tucson’daki evinde tutuklanarak ABD Bölge Mahkemesi’ne çağrıldı. Ardından da federal bir ceza kurumuna nakledildi.