Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Teröristleri havadan hedef alan Mısır-Rusya askeri tatbikatları | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire/Şarku’l Avsat

Mısır ve Rusya arasında “Dostluğun Koruyucuları 3” adlı ortak askeri tatbikata paraşütçü birliklerin katılımı devam ediyor. 200 fazla paraşütçünün katıldığı tatbikat hali hazırda Mısır’da devam ediyor.

Mısır Silahlı Kuvvetleri tarafından dün yayınlanan bildiride, eğitimin ilk aşamasında savaş ve terörle mücadele konusunda koordineyi güçlendirmek hedefleniyor.

Tatbikat planlama, yönetim ve kontrol deneyimlerini paylaşmayı amaçlarken aynı zamanda ortak kolektif eylemini doğru ve verimli bir şekilde yürütmeyi sağlıyor. Terörle mücadele alanında özel askeri birliklerin savaş performansını arttırmayı hedefleyen tatbikatta çeşitli ekipmanlar kullanılıyor.

Dostuluğun Koruyucuları 3 askeri tatbikatının ilki 2016’da Kahire’de, diğeri 2017’de Rusya’nın Novoroski kentinde düzenlenmişti. Düzenlenen tatbikatlar iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın derinliğini ve ülkelerin pek çok alanda işbirliğini yansıtıyor.

Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin göreve gelmesinden bu yana Mısır ve Rusya arasındaki askeri işbirliği artış gösterdi. İki ülke arasında Mısır’daki askeri silahlanmayı modernize etmek silah çeşitliliğini artırmak için anlaşmalar imzalandı.

Mısır özellikle son beş yılda Rusya’dan hava savunma sistemlerinin desteklenmesi için askeri işbirliği yürütüyor. Mısır Rusya’dan, MİG-29M/M2 tipi Fulcrum savaş uçakları, Tor-M2 kısa menzilli füze savunma sistemi, Buk- M2 orta menzilli hava savunma sistemi ve deniz donanması için birçok sistem satın aldı.