Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Terörizmin uluslararası alana maliyeti 84 milyar dolar olarak açıklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanlığı ve Maryland Üniversitesi başta olmak üzere uluslararası alanın birçok önemli kurum ve kuruluşunun terörizme ilişkin raporları ardı ardına geliyor. Yıllık raporlar, terörizmin bu yıl küresel ekonomi üzerindeki etkisinin 2016 yılına oranla yüzde 7 düşmesine rağmen 84 milyar dolar olduğunu ortaya koydu. Bu 2007’de ise 41 milyar dolardı. Açıklanan meblağın büyük bir kısmının Irak’taki terörle mücadele için harcandığı belirtildi. Sadece 2014’te DEAŞ ile mücadele için 104 milyar dolar harcandığına dikkat çekildi.

Raporlar, terörden etkilenen ekonomilerin çoğunun Ortadoğu, Kuzey Afrika, Güney Afrika ve Asya’nın güneyi olduğunu ortaya koydu.

Geçen yıl Irak ekonomisinin terörden etkilenme oran yüzde 24 iken Afganistan’da ise bu oran yüzde 13 oldu. Terör yüzünden Güney Sudan ekonomisindeki kayıp ise yüzde 9 olarak gerçekleşti.

Sadece ülkeler değil, uluslararası alanın önde gelen kurum ve kuruluşları da terör nedeniyle ekonomik kayıp yaşamaya devam ediyor. BM’nin 2000 yılından bu yana kaybı 65 milyar dolar olarak açıklandı. Örgütün sadece geçen yılki kaybının 8 milyar dolar olduğu belirtildi.

Rapora göre 2000-2010 arasında terörün maliyetinin yıllık ortalaması 15 milyar dolar iken bu yıl ortalama yıllık maliyet 70 milyar dolara yükseldi.

Terörün bilançosu ağırlaşıyor

Uluslararası alanda yayınlanan raporlarda sadece maliyet değil yaşanan can kayıpları da önemli bir yer tutuyor. 2010’dan bu yana 12 bini bu yıl olmak üzere 170 bin terör operasyonunun düzenlendiği belirtildi. Sadece bu yıl terör nedeniyle ölen insan sayısı 25 bin olarak açıklandı.

Raporda, son yıllarda özellikle Irak, Suriye, Afganistan, Pakistan ve Nijerya olmak üzere terör operasyonlarının yoğunlaştığına dikkat çekildi. Geçen yıl Boko Haram’a yönelik operasyonlarda sağlanan yüzde 80 başarı nedeniyle Nijerya’da bu rakamlar düştü.

Irak’ta ise DEAŞ ile mücadelede bilanço ağırlaştı. Irak’ta ölenlerin sayısı geçen yıl dünyada terör nedeniyle yaşanan toplam ölüm sayısının yüzde 40’nı oluşturdu. Toplam ölümlerin yüzde 94’üünün ise Ortadoğu’da meydana geldiği vurgulandı.

Raporda, operasyonların sayısı, ölüm sayısı ve ekonomik darbenin geçen yıl gerilemesine rağmen 2015 yılında terörden 65 ülke etkilenirken bu yıl sayının 77’ye ulaştığı belirtildi. Terörden en az etkilenen bölgeler ise Orta Amerika ve Karayipler oldu. Bu bölgelerde terör nedeniyle ölen insan sayısı 2016 için 12 olarak açıklandı.