Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Teymur Canbolat: Moskova’da Cebel el-Arab halkının durumları görüşüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan İlerici Sosyalist Partisi lideri Velid Canbolat’ın oğlu ve milletvekili Teymur Canbolat liderliğinde önceki gün Moskova’ya giden bir heyet, üst düzey isimlerle Cebel el-Arab’taki Dürzi halkın durumunu görüştü.

Görüşmeye dair açıklama yapan Canbolat, bu ziyaretin Cebel el-Arab’taki halkın durumu ve DEAŞ’ın vahşetinden halkı korumanın yollarını görüşmek üzere yapıldığını belirtti.

Görüşmelerde ayrıca, Suriye’deki Dürzilerin zorunlu askerlik hizmeti, Dürzilere yönelik genel af ve DEAŞ’ın kaçırdığı Dürzilerin kurtarılması gibi konuların da ele alındığı ifade edildi.

İlerici Sosyalist Parti Bilgi Komiseri Rami el-Rayes Sputnik’e yaptığı açıklamada, görüşmelerde Cebel el-Arab, Süveyda bölgesindeki son gelişmeler ve Moskova’nın bu konulardaki rolüne değinildiğini açıkladı. Rayes, Rusya’nın Süveyda’da kaçırılanların dosyasının da bulunduğu bölgesel ve yerel konularda görüş alışverişinde bulunarak, Moskova’nın Dürzi kesimine yönelik tarihi ilgisine dikkat çekti. Lübnanlı heyet ile Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov arasında geçtiğimiz cumartesi günü yapılan görüşmede, parti ile Rusya arasındaki tarihi ve dostluk ilişkilerine vurgu yapıldı.