Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Theresa May, AB Brexit Başmüzakerecisi ile görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere’de muhafazakâr hükümetteki gerilim sürerken Başbakanı Theresa May, Londra’da Avrupa Birliği (AB) Brexit Başmüzakerecis Michel Barnier ile bir araya geldi.

Barnier, Londra temasları sırasında İngiltere Brexit Bakanı David Davis ile de bir araya gelecek. Bu, Barnier ile Davis’in İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma müzakerelerinin başlangıcından bu yana Londra’daki ilk buluşması olacak. İki diplomatın daha önceki toplantıları Brüksel’de gerçekleşmişti.

İngiltere hükümetinden yapılan açıklamalar görüşmelerin başlıca gündem maddelerinin Brexit’in uygulanması ile AB ve İngiltere arasında yeni bir ortaklık kurma yönündeki atılacak adımların olacağı yönünde.

Londra ve Brüksel, İngiltere’nin ayrılması konusunda bir ön anlaşmaya vardı. Bundan sonraki süreçte Brexit sonrası geçiş dönemi ve iki tarafın ilişkilerinin gelecekte nasıl şekilleneceği müzakere edilecek.

Londra’daki görüşmeler, Brüksel’de önümüzdeki salı başlayarak cuma gününe kadar sürecek olan müzakerelerin öncesinde gerçekleşmesi nedeniyle büyük önem taşıyor.

İngiltere’den yapılan açıklamalar AB ortak pazarından ve Gümrük Birliği’nden çıkarak AB ile ayrı bir yolda güçlü ekonomik bağlar kurmak istendiği yönünde.