Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Theresa May, Neçirvan Barzani’yi İngiltere’ye davet etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Başbakanı Theresa May’in Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani’yi arayarak Londra’ya davet ettiği bildirildi.

Rudaw haber ajansı, İngiltere Başbakanlığı tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamayı aktardı. Londra’nın Irak’ın birliğini desteklediğinin belirtildiğini kaydetti.

İngiltere’den yapılan yazılı açıklamaya göre May, Neçirvan Barzani’nin Irak’taki Federal Mahkeme’nin kararına saygı göstererek ülkeyi bölmemesini memnuniyetle karşıladı. Londra’nın Irak anayasası çerçevesinde Kürt halkının hak ve kimliğini korumaya çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

Taraflar arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde İngiltere Başbakanı’nın Erbil ve Bağdat arasında anlaşmaya varılmasına önem verdiğini söylediği kaydedildi. Ayrıca görüşmede Erbil ve Süleymaniye havaalanlarının ortak bir mekanizma ile en kısa sürede uluslararası uçuşlara açılması üzerinde anlaşma sağlanmasının umut edildiğinin vurgulandığı ifade edildi.

Theresa May’in görüşmede Kürt halkını ve Kürt bölgesindeki Irak birliğini desteklediğini, Kürt halkına hizmet edebilmesi için Kürdistan bölgesindeki kurumların siyasi, ekonomik ve güvenlik alanlarında güçlenmesi için çabalarının sürdürülmesi çağrısında bulunduğu belirtildi. May’in terörle mücadele konusunda da Kürt yönetimi ile İngiltere halkının güvenliğini sağlamak için kurulacak ortak düzenin önemine vurgu yaptığı kaydedildi. İngiltere Başbakanı’nın konuyu daha ayrıntılı görüşmek için Neçirvan Barzani’yi en yakın zamanda Londra’da görmekten memnun olacağını söylediği ifade edildi.