Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Theresa May’den Brexit açıklaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Başbakanı Theresa May’in, bugün, Brexit sonrası Avrupa Birliği (AB) ile gelecekteki ticari ilişkiler konusundaki planına sadık kalma sözü vermesi, ayrılık taraftarlarının şiddetli muhalefetine neden oldu.

May, geçtiğimiz Temmuz ayında AB ile bir tarımsal ürünler için yeni bir ‘serbest bölge’ kurulmasıyla birlikte bir gümrük anlaşması ve çok sayıda ortak kural temelinde İngiltere’nin ortak pazardan çıkışını sağlayan bir plan sunmuştu.

Muhafazakar Parti’nin içerisindeki Brexit yanlıları tarafından İngiltere hükümetinin yazlık ofisi ile aynı isimde olan ‘Checkers Planı’na sert bir şekilde karşı çıkıldı. Bunu 2016 yılının Haziran ayında yapılan ve Brexit’in gerçekleştirilmesi sonucuna varılan referanduma ters düştüğü ifade edildi.

May, Daily Telegraph gazetesinde yayınlanan makalesinde, “Ulusal çıkarlarımızda olmayan Checkers Planı önerileri üzerinde uzlaşmaya varmayacağım” ifadelerini kullandı.

İngiltere’nin 30 Mart 2019 tarihinde AB’den ayrılması bekleniyor. Londra ve Brüksel’in ayrılma şartlarını düzenlemek ve gelecekteki ilişkileri için kuralları belirlemek amacıyla Ekim’e kadar bir anlaşmaya varması planlanıyor. Böylece ulusal parlamentolar anlaşmayı onaylamak için yeterli zamana sahip olacak.

Brexit yanlılarının plana sergilediği sert itirazlar bağlamında May, Brüksel’e daha fazla imtiyaz vermek yerine bir anlaşmaya varmamayı tercih ettiğini belirtti.

May, makalesinde ayrıca, “Gerekirse hiçbir konuda anlaşmaya varma hazırlığına girmeyeceğiz” ifadelerini kullanarak AB’ye katılma konusunda ikinci bir referandum ihtimalinin uzak olduğuna işarette bulundu.

İngiltere Başbakanı söz konusu makalesinde, “Bu soruyu yeniden sormak demokrasimiz ve duyulan bu güvene ihanet olacaktır” ifadelerine yer verdi.