Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ticaret savaşı, ABD’ye gidecek Çinli turistleri de vurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin’in Washington Büyükelçiliği, ABD ile Çin arasındaki ticari uyuşmazlığın artması üzerine ABD’ye seyahat edecek vatandaşlarını uyardı.

Büyükelçilik, Çinli vatandaşların yüksek maliyetli tedaviler, kamuya açık alanlarda silahlı saldırı, hırsızlık, pasaport görevlilerinin eşyalara el koyması ve iletişim sektöründe dolandırıcılık gibi konularda dikkatli olmasını istedi.

Büyükelçiliğin web sitesinde yayınlanan uyarıda, “ABD’de kamu güvenliği iyi bir durumda değil. Silahlı saldırılar, soygun ve hırsızlık vakaları sıkça görülüyor” ifadeleri yer aldı.

Uyarıda ABD’ye seyahat edecek Çinlilerden şüpheli kişiler konusunda dikkatli davranmaları ve geceleri yalnız dışarı çıkmaktan kaçınmaları istendi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, uyarının zamanlamasının siyasi bir amacı olup olmadığı hakkındaki soruya, “Yaz mevsiminde Çinlilerin ABD seyahatleri yoğunlaşıyor. Çin büyükelçilikleri, vatandaşlarını yurtdışındaki potansiyel tehlikelere karşı uyarmak zorunda” şeklinde yanıt verdi.

Söz konusu uyarının bir benzeri geçtiğimiz Ocak ayında yapılmıştı.

‘Ticaret savaşları’

İki ülke arasındaki gerginlik gümrük vergileri nedeniyle tırmandı. Trump yönetiminin, önümüzdeki Cuma günü itibarıyla Pekin’in adil olmayan ticari politikası nedeniyle Çin kaynaklı ithal ürünlere 34 milyar dolar değerinde ek gümrük vergisi uygulaması bekleniyor. ABD Başkanı Trump, Çin’in karşılık vermesi halinde vergi kapsamına alınacak ürün değerinin 450 milyar dolara çıkarılacağını söylemişti.

Çin ise gerilimin yükselmesi halinde ABD’den ithal edilen tarım ürünleri ile diğer ürünler üzerindeki vergileri artırarak ve daha ‘nitelikli’ önlemler alarak benzer bir karşılık vereceği konusunda uyarmıştı.