Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ticari ürünlerin askıya alınması nedeniyle Cezayir ve AB arasındaki anlaşmazlık devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir üst düzey yetkilileri dün, 16 yıl önce iki ülkeyi bir araya getiren ortaklık anlaşmasına aykırı olan ticari sorunları çözüme ulaştırmak için AB komisyonu ile bir araya geldi. Komisyon yaşanan ticari anlaşmazlıkları çözmeye çalışacak.

4 yıldan bu yana Cezayir, petrol fiyatlarındaki düşüş ve bunun ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle ekonomik zorluklarla boğuşuyor.

Cezayir ile müzakereden sorumlu AB yetkilisi Ignacio Garcia Bercero, Cezayir Başbakanı Ahmed Uyahya, Dışişleri Bakanı Abdelkader Messahel, Ticaret Bakanı Said Celab ve Cezayir Sanayi ve Maden Bakanı Yusuf Yusufi ile görüşmelere başladı.

“Cezayir, Avrupa malları için açık pazar olmaya devam etmeyecek”

Cezayirli bir hükümet kaynağı, “Avrupalı yetkililerin memnuniyetsizlikleri Cezayir’in Avrupa malları için açık pazar olmaya devam etmesinin artık kabul edilemeyeceğinden kaynaklanıyor. Eşitlik temelli kar ve fayda paylaşım ilkesiyle muamele yapılmasının zamanı geldi” diye konuştu.

Kaynak, Cezayir’in 2000 yılında iki taraf arasında imzalanan ortaklık anlaşmasının 100. Maddesine başvurmak istediğini vurguladı. 2002 yılında yürürlüğe giren bu karar herhangi bir anlaşmazlık söz konusu olduğunda çözmek için müzakere masasına oluşturmayı kapsıyor.

Gözlemcilere ve ekonomik analistlere göre, Avrupa ülkelerinden mal ithalatının askıya alınması, Çin ürünlerinin Cezayir pazarını etkisi altına almasından korkan AB için gerçek bir sorun teşkil ediyor. Bu durumda Avrupa pahasına Cezayir’in tercihi Çin’den yana olacak. Bilindiği gibi Cezayir ithalatının yüzde 50’sini Avrupa oluşturuyor. Fransa, Cezayir’in ilk ticaret ortağıdır.

Geçtiğimiz hafta Cezayir’in AB Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström’ın ticaret yasağının önlemleri ile ilgili sert eleştirilerine karşılık vermemesi dikkat çekicidir. Merkezi bir cevap yerine sendika yetkililerinden yapılan açıklamada, ithalatı durdurma kararının Avrupa tarafından anlaşılması gerektiğini ifade edildi.

Cezayir, araç ithalatını durdurdu

Hükümet tarafından onaylanan ithalat yasağının gıda sanayi ve tarım ürünleri, yarı işlenmiş ürünler ve araçlar gibi diğer sanayi ürünlerinin olması dikkat çekti. Hükümet son olarak araç ithalatını durdurdu. Bunun nedeni ise araç fiyatlarının yaklaşık 2 kat artmasıyla tüketicinin boykot etmeye başlaması oldu.

AB’nin Cezayir büyükelçisi John O’Rourke, Cezayir tarafından alınan tedbirlerin ortaklık anlaşmasını ihlal edip etmediğine ilişkin soruya, “Bu ortaklık anlaşması kapsamında söz konusu bir durum değil. Anlaşmanın taraflara izin veren maddeleri içerdiği doğrudur. Değişen ekonomik durumdan dolayı ticaret dengesinde problemler yaşanıyor. Endüstriyi korumak için gerekli icraatları uyguluyoruz. Ancak bu yalnızca belirli seçenekler kapsamında, diyalog ve müzakere yolu ile sağlanabilir. Cezayir’in eylemi ile ilgili olarak önümüze bir durum koyuldu. Bizi bilgilendirmediler. Bu yüzden Cezayirli yetkililerden anlaşmanın özüne dönmelerini istedik” diye konuştu.

“Aynı ürünlerin ithal edilmesi kabul edilemez”

Çin ithalatının devam etmesi ile ilgili de büyükelçi şu ifadeleri kullandı; “Bu tür icraatların anlaşma ile ortaklık çerçevesinde olmasına rağmen Avrupa dışındaki taraflara yönlendirilerek yapılmasını doğru bulmuyoruz. Avrupa’dan engellenirken aynı ürünlerin dünyanın diğer bölgelerinden ithal edilmeye devam edilmesi kabul edilemez. Belirli endüstrileri korumak için tedbirler alınması gerektiğine inanıyoruz. Ancak bu, bizi bir araya getiren anlaşma çerçevesinde Avrupa ortalığına da uygun olmalıdır.”