Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tillerson: ABD’nin Suriye’de ‘Sınır Güvenlik Gücü’ kurma niyeti yok | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD’nin Suriye ile Türkiye arasındaki sınırda, ‘Sınır Güvenlik Gücü’ kurma niyetinde oldukları iddiasını reddederek, Ankara’nın sert tepki vermesine neden olan konunun yanlış aktarıldığını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde, ABD öncülüğündeki koalisyon sözcüsü tarafından, Suriye-Türkiye sınırına, YPG’nin ana unsurunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) liderliğinde 30 bin kişilik yeni bir ‘Sınır Güvenlik Gücü’ kurulacağı yönünde yapılan açıklamadan sonra, Türkiye, öfkesini dile getirerek, Suriye’nin Afrin bölgesinde düzenlenmesi planlanan operasyonlar ile ilgili uyarıda bulunmuştu.

Ankara, çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD’nin SDG/YPG’ye olan desteğini geri çekmemesi durumunda, sınırın Suriye tarafında Afrin ve diğer bölgelerde harekete geçip, operasyon düzenlemekte tereddüt edilmeyeceğini açıklamıştı.

Tillerson, konuyu netleştirmek için salı günü Vancouver’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldiğini söyledi.

Kanada’dan Washington’a dönüş yolculuğunda uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tillerson, “Konu tamamen yanlış aktarıldı, yanlış tanımlandı. Bazı insanlar yanlış bilgi verdi. Hiçbir şekilde sınır güvenlik gücü kurmuyoruz” ifadelerini kullandı.