Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tillerson: Arap ülkelerindeki İran varlığı istikrar getirmez | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson İran’a, Suriye, Lübnan, Yemen ve Irak’taki askeri birliklerini çekme çağrısında bulundu. Tillerson İran’ın bu ülkelerdeki varlığının istikrarsızlığın bir faktörü olduğunu söyledi.

Alhurra televizyon kanalına demeç veren ABD Dışişleri Bakanı, İran’ın Suriye’deki nüfuzu ile yüzleşmesi, Suriye’deki siyasi sürecin başarıya ulaşması için gerekli olduğunu belirtti. Suriye’deki ABD varlığının tek amacının DEAŞ’ın tamamen yenilmesi olduğunu dikkat çeken Tillerson, aynı zamanda BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan ve Suriyelilerin yeni bir anayasa hazırlamasının yanı sıra özgür ve adil seçimler yapmalarına izin veren mekanizmalar uyarınca Cenevre görüşmelerini desteklemek için Suriye’de istikrarın sağlanmasının hedeflendiğini kaydetti. Bu sürecin sonunda İran’ın Suriye’deki nüfuzunu baltalanacağını ifade eden Tillerson, ABD’nin İran’ın Suriye, Irak, Yemen ve Lübnan’daki varlığına karşı bakışının uluslararası toplumun bakış açısıyla örtüştüğünü savunarak, “Bu varlık ne istikrar getirecek ne de vatandaşlar için güvenlik sağlayacak. Tahran’dan, güçlerini İran’a geri çekmesini yeniden talep ettik” açıklamasında bulundu.

“Rusya ret oyu vermekten vazgeçmeli”

Washington’un Suriye’de kimyasal silah kullanımı raporlarına ilişkin endişelerini bir kez daha dile getiren Dışişleri Bakanı Tillerson, “Uluslararası toplumun şu anda bu raporları ele alacak iyi bir mekanizması yok. Başkan Trump yönetimi bu raporları ciddiye alıyor… Rusya’dan, Suriye’de kimyasal kullanıldığına dair daha iyi bilgi edinmek için Güvenlik Konseyi’nde yapılan oylamada ret oyu vermeyi bırakmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

“İsrail, Hizbullah tehditlerini ciddiye alıyor”

İsrail’in Suriye’deki son saldırıları ile ilgili olarak Tillerson, Washington’un, İsrail’in Lübnan ve Suriye’deki Hizbullah ile karşı karşıya kaldığı tehditleri ciddiye aldığını vurguladı. ABD Dışişleri Bakanı, “Suriye’nin sadece İsrail için değil, Ürdün, Türkiye ve diğer komşularına yönelik bir tehdit ve istikrarsızlık atmosferi oluşturmasından endişe duyuyoruz. Bu yüzden DEAŞ Suriye’de tamamen yenilene kadar kalacağız” ifadelerini kullandı.

“Abbas’ın müzakerelere geri döneceğini umuyorum”

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın korkularını anladığını ifade eden Tillerson, Abbas’a, ABD’nin bölgede başarılı bir barış süreci sağlamaya kararlı olduğunu söylediğini belirterek, Abbas’ın müzakerelere geri döneceğini umduğunu dile getirdi.

“Irak’ta kalmaya devam edeceğiz”

Irak’taki ABD askeri varlığı ile ilgili Irak Başbakanı Haydar İbadi hükümetiyle görüşeceklerini ifade eden Tillerson, “Bizim de bildiğimiz ve Başbakan İbadi’nin de söylediği gibi, DEAŞ’ın bazı militanları Irak’a karşı halen tehdit oluşturuyor. Bu tehditlerden tamamen kurtulduğumuzdan emin oluncaya kadar Irak’ta kalmaya devam edeceğiz” dedi.