Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tillerson: Hizbullah’ın siyasi ve askeri kanatları arasında bir fark yok | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ortadoğu turu için Lübnan’a ziyaret gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, “Hizbullah’ın Lübnan’daki siyasi sürecin bir parçası olduğunun kabul edilmesi” çağrısında bulundu. Daha sonra Beyrut’a giden Dışişleri Bakanı ülkesinin, Hizbullah’ın siyasi ve askeri kanatları arasında bir fark görmediğini bildirdi.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile düzenlediği basın toplantısında konuşan Tillerson, “Hizbullah’ın bölgesel çatışmalara katılması Lübnan’ın güvenliğini tehdit ediyor ve istikrarını sarsıyor. İran’dan destek alarak 2013 yılından beri Suriye rejimiyle beraber halkla savaşıyor. Buda Suriye’deki çatışmalardan uzak durma politikası izleyen Lübnan’da bir bölünmeye sebep oluyor” dedi.

ABD Hizbullah’ı yirmi yıldır terör örgütü olarak görüyor

Ülkesinin Hizbullah’ı terör örgütleri listesinde gördüğünü tekrarlayan Dışişleri Bakanı “Hizbullah’ın Suriye’deki varlığı kan dökmek, masum insanları yerlerinden etmek ve vahşi Esed rejimine destek vermekten başka bir şey değildir” diye ekledi. Bakan Tillerson ayrıca “Hizbullah meselesini çözmeden İstikrar, egemenlik ve güvenlik hakkında konuşmamız imkânsız. ABD, Hizbullah’ı yirmi yıldır terör örgütü olarak görüyor. Biz onun askeri ya da siyasi kanatları arasında bir fark görmüyoruz. Hizbullah’ın hukukun üstünlüğü ve Lübnan hükümet dışında hareket etmesi kabul edilemez” dedi.

Hizbullah: Terörizm hakkında konuşacak son kişi ABD’dir

Hizbullah cephesinden Tillerson’ın açıklamalarını yanıt ise ülkenin Gençlik ve Spor Bakanı Muhammed Finiş’den geldi. Bakan “Terörizm hakkında konuşacak son kişi ABD’dir. Çünkü Latin Amerika’da terör suçu işleyen odur ve bu belgelenmiştir. İsrail’in Filistin’de yaptığı zulme sponsor olan ve Suriye ve Irak’taki DEAŞ ve Nusra gibi terör örgütlerine kucak açanda kendisidir. Suriye’de işgalci bir güç olarak varlığını sürdürüyor. Bunun için yasal bir gerekçesi yok. Direnişimize karşı çıkıyorlar çünkü kendimizi ve halkımızı terörden korumamızı istemiyor” ifadelerini kullandı.