Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tillerson, İngiltere’deki saldırıyla ilgili Rusya’yı hedef aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, dün yaptığı açıklamada, ülkesinin İngiltere’de zehirlenen eski Rus casus olayının arkasında Rusya’nın olduğu konusunda İngiltere ile aynı görüşte olduğunu belirtti. Suikast girişiminden sorumlu olanların hesap vermek zorunda olduklarını vurguladı.

İngiliz mevkidaşı Boris Johnson ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Tillerson, “İngiliz soruşturmasına ve geçtiğimiz hafta Salisbury’deki sinir gazı saldırısının en büyük sorumlusunun Rusya olduğuna ilişkin soruşturma sonuçlarına güvenimiz tam” ifadelerine verdi.

“İngiltere’deki müttefiklerimizle dayanışma içindeyiz”

Tillerson, “Suçu işleyenlerin ya da talimatı verenlerin sonuçlarıyla yüzleşmeleri konusunda hem fikiriz. İngiltere’deki müttefiklerimizle dayanışma içindeyiz” dedi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Tillerson’ın açıklamalarından saatler önce, eski Rus casusunun hedef alındığı bu utanç verici saldırının arkasında ‘büyük olasılıkla’ Rusya’nın bulunduğunu dile getirdi. Rusya bu suçlamaları ‘provakasyon’ olarak tanımlayarak reddetti.

Sergey ve kızı Yulia Skripal’a yönelik 4 Mart’ta yapılan saldırı üzerine diplomatik gerginliğin artması üzerine May, zehirlemek için kullanılan sinir gazının Rusya tarafından geliştirilen askeri kalitede bir ürün olduğunun altını çizdi.

Rusya’dan İngiltere’ye uyarı

Olaya müdahil olduğunu defalarca reddeden Moskova, Londra’yı bu provakasyonların, ikili ilişkilere zarar verebilecek ‘tehlikeli bir oyun’ olduğu konusunda uyarıda bulundu. Ancak May, Rusya’nın daha önce bu sinir gazını ürettiğini ve yeniden üretme kapasitesine sahip olduğunu belirterek, Rusya kayıtlarında devlet destekli suikastların olduğuna işaret etti.

Skripal gibi muhaliflerin Rusya’nın hedefinde olduğunu vurgulayan May, “Sergey Skripal ve kızı Yulia Skripal’a yönelik saldırıdan büyük ihtimalle Rusya sorumludur” dedi.