Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tillerson: İran ile yapılan nükleer anlaşma ‘yeniden değerlendirilmeli’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, İran ile varılan nükleer anlaşmanın yeniden görüşmeye açılması için müttefiklerinin desteğini beklediğini belirtti.

Tillerson, ‘Fox News’ televizyonuna verdiği demeçte, “İran ile varılan nükleer anlaşmanın yeniden gözden geçirilmesi için ikna edilmesine, Avrupalı ve diğer müttefiklerimizin destek vermesini umuyorum” ifadelerini kullandı.

Tillerson bu açıklamayı, İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif ile gerçekleştireceği toplantının öncesinde yaptı. Bununla birlikte 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmanın tarafları olan İngiltere, Çin, Fransa, Almanya ve Rusya dışişleri bakanlarıyla da bir dizi görüşme gerçekleştirecek.

‘ABD’nin ortak olduğu en kötü anlaşma’

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda yaptığı ilk konuşmada, ABD’nin ortak olduğu en kötü anlaşmalardan biri olarak nitelendirdiği bu anlaşmadan kurtulmaya hazır olduklarına işaret etti.

İran, Washington ve Avrupa’nın bazı yaptırımlarının sona ermesi karşılığında, nükleer anlaşma gereği, zenginleştirilmiş uranyumunun büyük bir bölümünü terk etmiş, bir reaktörü sökmüş ve nükleer tesislerini BM yetkililerinin teftişine açmıştı.

Tillerson, bu kısıtlamaları kaldırmak için bir tarih belirlemeyi ‘büyük bir hata’ olarak nitelendirerek, bu duruma 2002’de nükleer programını tasfiye etmek için Kuzey Kore ile yapılan başarısız anlaşmayı örnek gösterdi.

Rex Tillerson, “Bu yeterince katı bir anlaşma değil, İran’ın nükleer programını frenlemeye yetmez. İran’ın yeniden nükleer silah yapabilecek duruma gelmesini adeta zamanı geriye sararak belirleyebiliriz” ifadelerini kullandı.