Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tillerson Kabil’de Taliban’ı tehdit etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin Afganistan’daki büyükelçiliğinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın, Kabil’e gerçekleştirdiği sürpriz ziyarette, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ile Washington’ın Afganistan’daki yeni stratejisini görüşmek üzere bir araya geldikleri belirtildi.

Büyükelçiliğin yaptığı açıklamada, Tillerson, ABD’nin Afganistan’da barışı sağlama ve ülkede güvenli sığınaklar bulmak için ülke istikrarını tehdit eden teröristlerin kökünü kazımak için Kabil hükümeti ve bölgesel ortaklarıyla çalışmak konusunda kararlı olduğu vurgulandı.

Tillerson ve Gani arasında düzenlenen toplantı, ABD’nin Afganistan’daki en büyük üssü olan Bagram Hava Üssü’nde gerçekleştirildi. Öte yandan, Taliban, ABD’nin yeni stratejisine karşılık Afgan güvenlik güçlerine saldırılarını yoğunlaştırdı.

“Taliban ile mücadeleye devam edeceğiz”

Tillerson, İcra Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah’ın da katıldığı toplantı sonrasında gazetecilere verdiği demeçte, “Taliban ve diğer terör gruplarıyla, asla bir askeri zafere ulaşamayacaklarını anlayana kadar mücadeleye devam etmemiz gerektiği açık bir gerçektir” şeklinde konuştu.

Tillerson, Dışişleri Bakanlığı’na geldikten sonra Afganistan’a ilk kez ziyaret gerçekleştirdi. Geçtiğimiz haftalarda ABD Savunma Bakanı James Mattis de Afganistan’a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirmişti. Afganistan Devlet Başkanı ile gerçekleştirilen basına kapalı görüşmelerde, Afgan reformu, yolsuzlukla mücadele stratejisi ve önümüzdeki yıl yapılması beklenen parlamento seçimlerinin hazırlık çalışmaları ele alındı.

Bakan Tillerson, “ABD Başkanı Donald Trump, barış ve uzlaşma sağlanana kadar burada kalmaya devam edeceğimizi açıkladı. Bu belirsiz bir taahhüt değil” ifadelerini kullandı.

Taliban sözcüsü geçtiğimiz hafta AFP’ye yaptığı açıklamada, “Son saldırılar (…) Trump’ın yeni stratejisinden korktuğumuzu düşünen düşmanlarımıza açık bir mesaj. Onlara bir ders verdik” ifadeleri kullandı.

Trump, binlerce ABD askerinin Afganistan’da konuşlandırılmasına izin vermişti. Öte yandan ABD hava saldırılarını arttırırken, Taliban da saldırılarını sıklaştırdı. Dün sabah Kabil’e birkaç roket atıldı fakat herhangi bir can kaybı yaşanmadı.

Tillerson’ın bugün, Taliban ve ülkedeki diğer terör örgütlerine desteği durdurmak için Pakistan’a gitmesi bekleniyor.

Tillerson gerçekleştirdiği basın açıklamasında, İslamabad’a yönelik, “Ülkede kendilerine güvenli bir sığınak bulan teröristlerin sayısı bakımından karşı karşıya kaldıkları durum açık bir şekilde ortada. Daha istikrarlı ve güvenli bir ortam için Pakistan ile yakın işbirliği yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.