Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tillerson: Kuzey Kore’ye baskılarımız devam edecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore ile ilgili, “Nükleer çalışmalarını durduruncaya kadar baskılarımız devam edecektir” açıklamasında bulundu.

Tillerson, Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımları Başkan Trump’ın “diplomatik başarıları” olarak nitelendirdi. Tillerson, “Bizim barışçıl baskılarımız Kuzey Kore’nin yüzde 90 ihracatını durdurmuştur. Bu oranın büyük bir bölümü ise yasa dışı silah gelişimi için kullanılan bir bütçeydi” değerlendirmesinde bulundu.

Tillerson yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Umut ediyoruz ki uluslararası izolasyon (Kuzey Kore) rejimin nükleer çalışmalarını bırakmaları için önemli bir baskı sebebi olacaktır. Diyalog kapılarımız açıktır fakat rejimin ciddi bir diyalog masasına oturmak için gayret göstermesi gerekiyor. Nükleer çalışmalarını durduruncaya kadar baskılarımız devam edecektir.”

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, önceki gün, Kuzey Kore ve ikili ilişkiler telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Görüşme sonrası yapılan açıklamada, Kuzey Kore tarafından geliştirilen nükleer füzelerin BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olduğu konusunda hemfikir oldukları bildiren Lavrov, ABD tarafından Kuzey Kore’ye yönelik agresif söylemlerin ve bölgeye yönelik yapılan askeri hazırlıkların kabul edilemez olduğunu vurgulamıştı.