Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tillerson: Moskova ile aramızda ciddi bir güvensizlik var | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson yaptığı açıklamada, Rusya’nın ABD Başkanlık seçimlerine karışmasının iki ülke arasında ciddi bir güvensizlik durumu oluşturduğunu, Rus Mevkidaşı Sergey Lavrov’a ilettiğini belirtti.

Tillerson Manila’da gerçekleştirilen bölgesel güvenlik toplantısında Lavrov ile görüştükten sonra Washington’un, Kremlin’in Rusya’daki ABD diplomatlarının sayısını azaltma kararına vereceği cevap üzerinde düşündüğü söyleyerek mevkidaşını uyardığını belirtti.

Tillerson, “Rusya’nın ABD seçimlerine karışması çok tehlikeli bir olay. Sayın Sergey Lavrov ile gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde bu meseleyi konuştuk. Ona bu olayın ciddiyetini fark ettirmeye, ABD-Rusya ilişkilerine ne derece zarar verebileceğini anlatmaya çalıştık. Bu iki ülke arasında ciddi bir güvensizlik durumu ortaya çıkardı. Güvensizlik durumunun çözüm yollarının bulmamız gerekiyor” dedi.

Rusya yalanlamıştı

Rusya, ABD İstihbaratı tarafından iddia edilen, Rusya’nın Başkan adayı olan Donald Trump’ın kazanması için seçimlere müdahale ettiğini gösteren istihbaratları kesin bir dille yalanlamıştı.

Trump da bu istihbaratları yalanladı ancak, devam eden tartışma iki ülke arasında büyük bir gerginliğe sebep oldu ki; sonunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 755 ABD diplomatının sınır dışı edilmesi kararını verdi.

Tillerson söz konusu açıklamasında, “Ben Sayın Lavrov’a, Rusya’nın ABD diplomatlarını sınır dışı edilmesi hamlesine cevaben henüz bir karar almadığımızı ilettim” dedi.

Kendilerine karşı alınan diplomatik kararın gerekçelerini öğrenmek için birçok soru sorulduğunu ifade eden Tillerson, cevaplarını 1 Eylül’de vereceklerini ifade etti. Putin, ABD diplomatlarının 1 Eylül’e kadar Rusya’dan ayrılması kararını vermişti.