Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tillerson, Nairobi’deki terör saldırısının 20. yıldönümünü anmalarına katıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Nairobi’deki ABD Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırının 20. yıldönümünde kurbanların anıldığı törene katıldı.

Tillerson’ın katıldığı tören 1998’de 213 kişinin ölümüne neden olan saldırının kurbanları anısına yapılan anıtın önündeki saygı duruşuyla başladı. ABD’li Bakan kısa bir konuşma yaptı, ardından saldırıdan kurtulanlarla el sıkıştı.

Tillerson konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Amerikan halkının sizin hizmetlerinizi ve fedakarlığınızı unutmadığını söylemek isterim. Bugün bizimle birlikte olmayanlar ebediyete uğurlandı. Kalplerimiz, bu trajik günde ailelerini, arkadaşlarını ve meslektaşlarını kaybedenlerle birlikte. Terörizmi ortadan kaldırmak için verdiğimiz mücadele sürecinde aramızda anlaşmazlık çıkarmaya çalışanlar başarısız oldu. Amerikalılar ve Kenyalılar arasındaki biliktelik sarsılmayacak. Bu duvara yazılan isimleri asla unutmayacağız.”

7 Ağustos 1998’de, Nairobi’deki ABD Büyükelçiliği’nde ve Tanzanya’nın ekonomi başkenti olarak bilinen Darüsselam’da düzenlenen ve 224 kişinin ölümüne, 5 binden fazla kişinin de yaralanmasına yol açan saldırıda bomba yüklü iki araba eş zamanlı olarak patlatılmıştı.

Bugüne kadarki en ağır bilanço 213 kişinin öldüğü ve 40 binanın hasar gördüğü Nairobi’deki saldırıda yaşanmıştı. Saldırılar El Kaide tarafından üstlenilmişti.