Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tillerson ve Şukri’nin gündemi terör | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Ortadoğu ziyareti kapsamındaki ilk durağı olan Mısır’ın başkenti Kahire’de, bugün, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile bir araya geldi. İki bakan, görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısına katıldı.

Basın toplantısında iki ülke ilişkileri ve teröre karşı mücadele konularına değinildi. Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, basın toplantısında yaptığı açıklamada, ABD ve Mısır arasında bu yılın ikinci yarısında Dışişleri Bakanlığı seviyesinde stratejik toplantılar düzenleneceğini söyleyerek, iki ülkenin Dışişleri ve Savunma Bakanlarının katılımıyla 2+2 temelinde ortak bir yardımlaşma mekanizması kurulduğunu bildirdi.

ABD-Mısır ilişkileri

Şukri, açıklamasında şunları kaydetti, “Sayın Tillerson ile yaptığımız görüşmenin büyük bölümünde iki ülke arasındaki ilişkileri ele aldık. Bu konuda, ABD’nin Mısır ile ilişkilerini geliştirmeye ve yardımlaşmaya önem verdiğini hissettim. Aynı şekilde Mısır da, ABD ile ilişkilerini geliştirmeye büyük önem vermektedir.”

Tillerson ve Şukri arasındaki görüşmelerde Mısır’da ABD’li şirketlere fırsat sağlanması konusu ele alındı. Şukri, ABD’nin teröre karşı mücadelede Mısır’a büyük katkılar sunduğunu dile getirdi.

İsrail-Filistin ilişkileri

Mısır’ın Arap ortaklarıyla birlikte İsrail-Filistin arasındaki barış müzakerelerine olumlu yönde etki etmeye hazır olduğunu söyleyen Şukri, Mısır’ın bu konuda ABD, Avrupa Birliği (AB), İsrail ve Filistin yönetimleriyle koordinasyona devam edeceğini sözlerine ekledi.

Mısır seçimleri

Mart ayı sonunda gerçekleştirilecek Mısır Cumhurbaşkanlığı seçimine de değinen Şukri, “Washington yönetimi Mısır’da şeffaf seçimler düzenlenmesini destekliyor ve her zaman vatandaşların haklarına ve tercihlerine saygı duyulmasını teşvik ediyor” şeklinde konuştu.

“Mısır’a destek vermeyi önemsiyoruz”

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ise ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, ABD’nin teröre karşı mücadelede Mısır’a destek vermeyi önemsediğini vurguladı. ABD Başkanı Donald Trump’ın, İsrail ve Filistin arasında kalıcı barışı sağlamaya çabaladığının altını çizdi.

Tillerson’ın Ortadoğu ziyareti

Tillerson, toplantı sonrası, Irak ve Suriye’de DEAŞ terör örgütüne karşı operasyonlar yürüten Uluslararası Koalisyon Güçleri tarafından düzenlenecek Bakanlar düzeyindeki toplantıya katılmak için Kuveyt’e gitti.

ABD Dışişleri Bakanı, Ortadoğu turu kapsamında, Lübnan, Ürdün ve Türkiye’ye de birer ziyaret gerçekleştirecek.

Ürdün’ün başkenti Amman’da Kral İkinci Abdullah ile bir araya gelecek olan Tillerson, Beyrut ziyaretinde Lübnan Cumhurbaşkı Mişel Avn ve Başbakan Saad el-Hariri ile görüşecek.

Ankara ziyareti kapsamında ise üst düzey yetkililerle görüşecek olan Tillerson’un, burada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de bir görüşme yapması bekleniyor.