Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tillerson’dan, Pyongyang’a diyalog çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un cumartesi günü başlayan Pekin ziyareti, Çin’e, Kuzey Kore’ye yönelik uygulamalarını arttırması konusunda baskı yapmak üzere gerçekleşti. Çin’in Kuzey Kore’nin ticaret gelirinin yaklaşık yüzde 90’ını oluşturduğu sanılıyor.

Ziyaretin başında Tillerson, Pyongyang’a diyalog çağrısında bulundu. Bu durum, Kuzey Kore’nin nükleer silah programı krizini gidermek için iyi bir işaret olabilir. Bu bağlamda Tillerson, birçok iletişim kanalı aracılığıyla, “Onlarla konuşabiliriz. Bunu yapabiliriz” açıklamasında bulundu.

Tillerson’ın ziyareti Washington ve Pekin arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesinin ardından geldi.

Reuters haber ajansının aktardığı bilgilere göre, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, cuma günü yaptığı açıklamada, Tillerson’ın temel görevinin, Çin-ABD ilişkilerini nasıl geliştirebilecekleri ve özellikle de Başkan Trump tarafından Çin’e yapılacak resmi ziyaretin hazırlığı konusunda Çin tarafıyla derin bir fikir alışverişinde bulunmak olduğunu ifade etti. Trump’ın Çin ziyareti, ortak öneme sahip başlıca uluslararası ve bölgesel meseleleri görüşmek üzere Çin Devlet Başkan Şi Cinping’in bu yılki daveti üzerine gerçekleşecek.

Trump, Kim Jong-Un’un rejimini, ‘tamamen yıkma’ tehdidinde bulunmak için ‘askeri bir seçenek’ ihtimalini uzak görmezken, Pekin, geçtiğimiz günlerde Kuzey Kore’ye yaptırım uygulamasına rağmen, sınırının bitişiğinde bulunan yarımadaya herhangi bir müdahaleyi reddediyor.

Tillerson, Pekin’den, Kuzey Kore ile ‘iletişim kanalı’ açmasını istedi.