Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tillerson’ın Ankara ziyareti gergin bir atmosferde gerçekleşecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Ankara’nın Suriye’deki Türk askeri operasyonunun arka planına ilişkin yaptığı açıklamalarda ikili ilişkilerin ‘tamamen çökebileceğine’ dair uyarıda bulunduğu bir dönemde, Washington’un ‘zor’ olmasını beklediği ziyareti gerçekleştirmek üzere bugün Ankara’ya geliyor.

Türkiye’nin gerçekleştirdiği operasyon, terör örgütü olarak sınıflandırdığı YPG’yi hedef alıyor. Ancak YPG, ABD’nin DEAŞ’la mücadelesinde kilit rol oynayan bir müttefik. İki ülke arasındaki gerginliğin arkasındaki ilk neden belki de bu askeri operasyon.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) bugün yapılan açıklamada, Savunma Bakanı Jim Mattis’in Ankara’ya Suriye’deki DEAŞ terör örgütüne odaklanma çağrısında bulunduğu belirtildi.

Washington’un aşırılık yanlısı örgütün hezimete uğratılmasına odaklanırken, Kürtlerin Suriye’de özerk bir devlet kurmalarını ve Kürt savaşçıların topraklarına saldırmalarını engellemek isteyen Ankara, geçtiğimiz ay güney sınırındaki Suriye’nin Afrin bölgesinde askeri operasyon başlattı.

Matiss – Canikli görüşmesi

ABD Savunma Bakanı Matiss, Çarşamba günü NATO toplantısının oturum aralarında bir araya geldiği Türk mevkidaşı Nurettin Canikli ile yaptığı toplantıda bu açıklamalarda bulundu.

DEAŞ vurgusu

Pentagon açıklamasında, Mattis’in, DEAŞ’ın yenilgisini kesinleştirmek Suriye’de yeniden toparlanma girişimini engellemek için operasyona yeniden odaklanılması çağrısında bulunduğu belirtildi.

Açıklamada iki bakanın, ikili savunma faaliyetlerine devam edilmesi ve işbirliğini geliştirme yollarının aranması konusunda anlaştıkları aktarıldı.

Münbiç gerilimi

Türkiye, YPG ve SDG kontrolündeki Suriye’nin Münbiç kentine doğru ilerlemekle tehdit etti ve orada konuşlanan ABD birliklerine yolunu kesmemesi uyarısın bulundu. Washington ise, birliklerini geri çekme gibi bir planının olmadığını söyledi.

Savunma Bakanı Nurettin Canikli bugün yaptığı açıklamada, ABD’li mevkidaşı Mattis’e DEAŞ’a karşı sürdürülen savaşta Washington’un desteklediği SDG koalisyonundan YPG’nin çıkarılması gerektiğini söylediğini aktardı.

Canikli, Mattis’in Irak’ta PKK ile mücadele konusunda Washington’un daha somut destek vereceğine dair söz verdiğini belirttiğini aktardı. Türkiye bu grubu bir terör örgütü olarak görüyor. PKK 30 yılı aşkın bir süredir Türk topraklarında bir isyan hareketi sürdürüyor.

“İşbirliği yapmaya devam ediyoruz”

Matiss, Canikli ile görüşmesi sonrasında gazetecilere verdiği demeçte, “Ortak bir zeminimiz var. Savaşın bazen seçim için kötü alternatifleri olan ortak bir zemini vardır. Ancak bu zaman zarfında, iletişimimiz açık ve şeffaf olmalıdır… Meşru kaygıların giderilmesini sağlamak için işbirliği yapmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.