Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tim Cook ile Malala Yusufzay’ı Lübnan’da bir araya getiren ne? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünyaca ünlü teknoloji şirketi Apple’ın CEO’su Tim Cook, aktivist ve Nobel Barış Ödülü sahibi olan Pakistanlı Malala Yusufzay ile geçtiğimiz cumartesi günü Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yeni bir projeyi görüşmek üzere bir araya geldi. Proje, eğitimden yoksun kızların yetiştirilmesi için başlatılacak bir girişim.

Proje ile ilk aşamada 100 bin kız öğrencinin eğitimi amaçlanıyor

İngiliz The Independent gazetesinin haberine göre, bu girişim, Afganistan, Pakistan, Lübnan, Türkiye ve Nijerya’dan toplam 100 bin kız öğrencinin eğitimini amaçlıyor. Bu, girişimin hedeflediği ilk rakam ve daha da genişleyecek.

Cook ve Yusufzay arasındaki görüşmede, kızlara ücretsiz eğitim verilmesinin yanı sıra İngiltere ve ABD gibi bazı ülkelerde eğitimde cinsiyet ayrımcılığı gibi konular ele alındı.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Oxford Üniversitesi’nde Yusufzay ile tanıştığını belirten Tim Cook, “Samimiyetle konuşmaya başladık. Yusufzay’un Apple ile eğitimde eşitlik hakkına hakim inancıyla eşit bir vizyona sahip olduğu açıktı. Bu nedenle kız çocuklarının eğitimi için ortak bir proje fikrinde bir araya geldik” ifadelerini kullandı.

İngiltere’nin Birmingham şehrinde yaşayan Pakistanlı insan hakları savunucusu Malala Yusufzay, liseyi bitirdikten sonra Ağustos ayında dünya çapında prestij sahibi Oxford Üniversitesi’nde eğitim alma hakkı kazandı. Kızların eğitimi konusunda Apple CEO’su Cook ile bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getiren Pakistanlı Aktivist Yusufzay, kız çocuklarının daha kaliteli eğitim almalarına nasıl yardımcı olabileceklerini konuştuklarını ve bu konuda büyük teknoloji uzmanlara ve kaynaklara sahip bir şirketle çalışmaktan duyduğu memnuniyeti belirtti.

İkili, Pakistan’da kızların eğitimini destekleyen Malala Vakfı ve Apple şirketinin, daha fazla kız çocuğuna eğitim imkanı sunulması ve daha iyi eğitim alabilmelerini sağlama konusunda neler yapabileceklerini görüştü. Malala Yusufzay, konuyla ilgili olarak, “Herşey çok hızlı gelişiyor. Şu an Lübnan’da olduğumuza inanamıyorum. Önümüzdeki yıllarda ortaklığımızı duyururuz” ifadelerini kullandı.

Eğitimle ilgili Malala ile arasında değerli bir alışveriş olduğunu ifade eden Apple CEO’su Cook, “Apple bünyesindeki eğitim uzmanlarıyla 40 yıldır eğitim alanında hizmet veriyor. Farklı gruplarla çalışıyoruz. Ayrıca eğitimden mahrum kalınan bölgeler başta olmak üzere kızların eğitimine önem veriyoruz” şeklinde konuştu.

Nobel Barış Ödülü Sahibi Aktivist Malala, girişimin amacının, eğitimin dışında da 130 milyon kız çocuğuna ulaşmak olduğunu belirtti.

“Daha fazla genç kıza ulaşmayı hedefliyoruz”

Rüyasının, kızların daha iyi eğitim aldığı bir dünya olduğunu söyleyen Yusufzay, Apple ile ortaklıkları sayesinde 11 ülkede bu rüyasını gerçekleştirmeyi umduğunu ifade etti. Kızların teknoloji, fen ve matematik gibi zorlu eğimindeki becerilerini geliştirmek istediklerinin altını çizen Yusufzay, daha fazla genç kıza ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Arap dünyasında kadınların eğitimde okulun ötesine geçemediğini kaydeden Pakistanlı insan hakları savunucusu, kadınların üniversiteye girişlerini sağladığınızda sıranın bu kez onlara özel sektörde iş bulmakla alakalı zorluklara geldiğini belirtti.

2012’de silahlı saldırıya uğramıştı

BBC’nin haberine göre Malala Yusufzay, 2012 yılında Pakistan’da Taliban militanları tarafından, insan hakları ve kadınların eğitim hakkı savunucusu olduğu için silahlı saldırıya uğramıştı.