Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tokyo: Japonya, Güney Kore ve ABD ortak tatbikat düzenleyecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Japon yetkililer bugün yaptıkları açıklama ile, Kuzey Kore’nin balistik tehditlerini öngörerek, Japonya’nın pazartesi ve salı günü ABD ve Güney Kore ile askeri tatbikatlar düzenleyeceğini duyurdu.

Ortak tatbikat, uluslararası sularda koordinasyonun artırılması ve Kuzey Kore tehdidine karşı caydırıcılığı hedefliyor.

Üç ülke arasında, 2016 yılından bu yana altıncı kez yapılan bu tatbikat, Pyongyang’ın Japonya kıyılarında denize düşen yeni bir kıtalar arası balistik füze denemesinden iki hafta sonra gerçekleştiriliyor.

Japonya Savunma Bakanı Itsunori Onodera, ülkenin kuzeyinde bulunan askeri bir garnizonu ziyareti esnasında, ortak tatbikatın Japonya sularına yakın bir yerde gerçekleştirileceğini bildirdi.

İsminin gizli kalmasını isteyen bir Savunma Bakanlığı yetkilisi ise, tatbikatların, hem Pyongyang yönetiminin nükleer ve füze provokasyonlarına karşı caydırıcılık, hem de acil durumlarda gereken ateş gücünü sağlamaya hazır olunduğunu göstermenin yanı sıra, üç ülke arasında bilgi alışverişinde bulunmak için eğitim amaçlı olduğunu söyledi.

Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik programlarını Eylül ayında hızlandırması nedeniyle bölgedeki gerginlik son iki yılda giderek artmış, uluslararası toplum da, bu nükleer ve balistik programları kınamıştı.