Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Toprak Günü kurbanlarının aileleri soruşturma açılmasını talep etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinler’in cuma günü düzenlediği ‘Toprak Günü’ yürüyüşünde arkadaşını işgalci İsrail askerlerinin kurşunlarından korurken başından vurulan 19 yaşıdaki Abdulfettah Abdul Nabi’nin öldürüldüğü ana ait görüntüler Filistin’in Maan Haber Ajansı tarafından yayınlandı.

Washington Post gazetesi, Abdulfettah Abdul Nabi’nin taziye çadırına giderek ailesi ile görüştü. Abdulfettah’ın 22 yaşındaki ağabeyi Muhammed Abdul Nabi yaptığı açıklamada “Silahı ya da molotofu yoktu. Elinde sadece bir araba lastiği vardı. Bir lastik İsraillilere zarar verir mi? Ayrıca İsrail tarafına doğru da gitmiyordu, oradan uzaklaşıyordu” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Abdulfettah’ın diğer ağabeyi 28 yaşındaki Alaa Abdul Nabi de yaptığı açıklamada “Sadece taş atıyorlardı. Ama taşlar sınıra bile ulaşmadı. Bu sadece bir mesaj. Topraklarımızdan taş atmaya devam edeceğiz” dedi.

Abdulfettah Abdul Nabi, İsrail ordusu tarafından cuma günü Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki sınırda öldürülen 15 kurbandan biriydi.

Nabi’nin ailesi oğullarının Gazze’deki herhangi bir silahlı gruba üye olmadığını, felafel satan bir dükkanda çalıştığını dile getirdi.

Gazetedeki haberde Abdul Nabi’nin taziye çadırında 19 yaşındaki kurbanın siyasi bir bağlantısı olduğuna dair herhangi bir işarete rastlanılmadığına yer verildi. Ailenin oğullarının gösterilere gittiğini ve taş attığını inkar etmediğini ancak bunun öldürmek için bir sebep olmadığını söylediği aktarıldı.

İsrail Adalet Örgütü ve Filistin’deki Mizan İnsan Hakları Merkezi, İsrail savcılığına resmi bir talepte bulunarak İsrail ordusunun öldürdüğü Filistinliler için hesap sorulmasını ve uluslararası hukukun açık bir ihlali olan sivillere karşı silah kullanımı konusunda soruşturma başlatılmasını istedi.

Abdul Nabi’nin ailesi de geçen cuma günü göstericilere ateş açan İsrail ordusuna yönelik soruşturma açılmasını talep edenler arasında yer alıyor.

İsrail’in 30 Mart 1976’da Celile’deki İsrail vatandaşı olan Filistinlilerin topraklarına el koymasını protesto amacıyla cuma günü Gazze’de ‘Büyük Dönüş Yürüyüşü’ adı altında altı hafta sürecek bir eylem başlatılmıştı.
İsrail ordusu 2014 yılındaki savaştan bu yana yaşanan en kanlı görüntülere sahne olan geçen cuma gününde ciddi bir tehdit oluşturmayan göstericilere karşı gerçek mermi kullanmış ve Filistinlilerin yanı sıra insan hakları örgütlerinin de tepkisini çekmişti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İsrail-Gazze sınırındaki gösteride 15 Filistinlinin öldürülmesi ve bin 400’ünün yaralanması ile ilgili bağımsız ve şeffaf bir soruşturma başlatılması çağrısında bulunmuştu.