Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Toronto, yeni sığınmacılar için harekete geçti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kanada’nın en büyük şehri Toronto, yaz ayları boyunca yaşanacak mülteci ve göçmen akınına hazırlık amacıyla acil eylem planını hayata geçireceğini açıkladı.

Toronto’dan dün yapılan açıklamada, yaz mevsimi boyunca 800 sığınmacının barınma ihtiyacının karşılanacağı duyurulurken, Ağustos ayından sonra ise yeni bir acil eylem planına ihtiyaç duyulabileceği ve belediyelerin sığınma merkezlerinin kullanılabileceği belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve başlamasından bu yana 27 binden fazla sığınmacı yasadışı yollarla ABD sınırını geçerek Kanada’ya gitti.

Toronto’da bulunan FCJ Mülteci Merkezi’nin direktörlerinden Francisco Rico, Toronto’dan yapılan açıklamanın mültecilerle ilgilenen kurumlar için sürpriz olduğunu söyledi.

Rico ve Mülteci Merkezi’nde yer alan diğer meslektaşları, aylardır şehirdeki yetkililerle birlikte uzun vadeli bir çözüm üzerinde çalışıyor.

Toronto’nun açıkladığı planın geçici olduğunu vurgulayan Rio, ‘’Bu çözüm kısa vadeli, mülteciler bu yoğunlukta gelmeye devam ettikçe uzun vadede işlemez” yorumunu yaptı.

Mülteciler ABD ile Kanada arasındaki sınırdan yasadışı yollarla geçiyor, zira yasal yollarla giriş yaptıkları takdirde iki ülke arasındaki anlaşma gereği Kanada’nın sığınmacıları ABD’ye iade etmesi gerekiyor.

Toronto’dan yapılan açıklamaya göre, kentteki sığınma merkezlerinde kalan göçmenlerin oranı 2017 yılının Mayıs ayında yüzde 25 iken, şu an bu oran yüzde 40’a yükselmiş durumda. Açıklamada Kasım ayına kadar bu oranın artmasının beklendiği belirtiliyor.

Toronto’da Kızılhaç Operasyonlarından Sorumlu Bölge Müdürü Stephanie Etkin, kurumun yeni sığınma merkezleri için destek vereceğini belirterek, şehir yetkililerinden geçtiğimiz hafta bu yönde talep geldiğini ifade etti.